Načasování mateřského mléka

Praxe, při které se odstříkané mateřské mléko uchovává v ledničce a "se zpožděním" podává dítěti, není podle nové studie zcela šťastná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení | Foto: SINC

Hladiny látek obsažených v mateřském mléce během 24 hodin výrazně kolísají tak, aby co nejlépe odpovídaly okamžitým potřebám dítěte. Dokazuje to i nová studie španělských odborníků na výživu, kteří analyzovali mateřské mléko a sledovali v něm obsah tří různých nukleotidů. Tyto sloučeniny jsou známé především jako součásti nukleových kyselin, ale v mateřském mléce mohou tlumit nebo naopak aktivovat centrální nervový systém dítěte a podílet se tak na regulaci jeho denního rytmu.

Výsledky studie ukázaly, že nejvyšší koncentrace hladiny nukleotidů v mateřském mléce dosahují během noci, konkrétně v době mezi 8 hodinou večerní a 8 hodinou ranní. Vědci jsou proto přesvědčeni o tom, že mateřské mléko - alespoň pokud si matka během dne nedá kávu či jiný stimulant - dětem pomáhá normálně usnout. Odstříkat mateřské mléko do láhve a krmit jím dítě o mnoho hodin později proto autoři studie, kterou zveřejnil časopis Nutritional Neuroscience, považují za ne zcela ideální.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme