Nadačního fond Českého rozhlasu pomohl středisku pro nevidomé

Od dnešního odpoledne mají v rehabilitačním a rekvalifikačním středisku pro nevidomé Dědina novou cvičnou kuchyni. Na projektu se podílel Nadační fond Českého rozhlasu, jehož zástupci dnes navíc odstartují již desátý ročník sbírky Světluška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nadační fond Českého rozhlasu - Světluška (JPEG)

Cvičná kuchyně se od těch běžných liší na první pohled především barevně – tělo linky je výrazně oranžové, pracovní plocha hnědá. Proto se v prostoru mohou dobře orientovat i lidé se zbyty zraku. Pro nevidomé jsou připraveny pomůcky, například párovače ponožek, které klientům se zrakovým postižením domácí práce usnadní.

Kromě linky jsou v kuchyni nainstalovány i pračka, myčka nebo mikrovlnná trouba. Ovladače všech těchto spotřebičů jsou obohaceny o speciální znaky, které mohou nevidomí nahmatat, a zjistit tak, zda jsou přístroje zapnuté, nebo vypnuté.

Vybudovat takto speciální zázemí by pro samotné středisko nebylo jednoduché, proto se o celou realizaci projektu, i jeho finanční stránku, postaral Nadační fond Českého rozhlasu. Organizace dnes také zahájí desátý ročník sbírky Světluška.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Evou Rajlichovou o Nadačním fondu Českého rozhlasu a jeho pomoci nevidomým

Letošní jubilejní ročník sbírky, jenž bude velmi podobný těm předchozím, začne již příští týden. Jedenáctého a dvanáctého září se bude ve 300 městech České republiky konat tzv. Světluškový den, při němž bude pomáhat vždy šest dobrovolníků. Od těch si lidé budou moci koupit různé předměty, náramky a letos také světluščí tykadla, která budou stát asi 70 korun.

S prodejem budou pomáhat i známé osobnosti, například herečka Bára Hrzanová s Radkem Holubem nebo herec Pavel Nový. Ty bude moci každý, kdo se rozhodne na sbírku přispět, potkat v úterý na pražském Andělu.

Eva Rajlichová, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme