Náměsíčnost zkoumají odborníci. Výsledky prý pomohou při léčbě poruch spánku

Je to paradoxní. Spánek by měl být klidným odpočinkem, pro náměsíčné lidi to ale může být adrenalinový zážitek. A také hodně nebezpečný. Případy, kdy člověk během spánku vyskočí z okna, nabourá v autě nebo spadne ze schodů, nejsou výjimečné. Vědci z Národního ústavu duševního zdraví proto teď rozjíždějí výzkumný projekt, který podrobně probádá každou vteřinu noci u náměsíčných lidí. Výsledky poslouží pro další vývoj nových technologií, které pomůžou při poruchách spánku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: FreeDigitalPhotos.net

S doktorkou Jitkou Buškovou z Institutu spánkové medicíny sledujeme video. Noční záznam, který ukazuje, jak se lidé chovají během spánku. Staršího muže zachytila kamera, jak vstává z postele, cuká sebou a šermuje rukama.

Podobně je na tom i další pacient. „Ten pacient není úplně probuzený, nicméně je vidět, že má nějakou zrakovou představu,“ popisuje lékařka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní ústav duševního zdraví startuje výzkum, který podrobně probádá poruchy spánku. Reportáž Petry Benešové

Výzkumníci sledují pacienty celou noc. K tomu mají speciálně vybavené pokoje, kde je postel a monitorovací přístroje, včetně například EKG elektrod. Kromě přístrojů pacienta po celou dobu sleduje i malá kamera na noční vidění.

Záznamy z noci pak lékaři podrobně zkoumají. Na monitoru doktorka Bušková ukazuje vlnící se čáru. Ta napovídá, jakou měl pacient noc. „To hluboké stádium, ve kterém dochází k těm epizodám náměsíčnosti, se vyskytuje v každém spánkovém stádiu,“ vysvětluje.

Vědci ze spánkové laboratoře teď startují výzkum, ve kterém se zaměří na okamžik, který u člověka těsně předchází náměsíčnosti. S dalšími odborníky z ČVUT pak vyvíjejí speciální technologie, které by mohly zabránit těm nejtěžším stavům.

„Minimálně 20 – 30 pacientů, ale samozřejmě přijít může kdokoliv. Chtěli bychom začít na podzim a určitě rok, dva ten projekt poběží.“

Nejčastěji jsou lidé náměsíční kolem půlnoci. Příčin, proč najednou částečně procitnou ze spánku, je podle doktorky Buškové hned několik. „Například stres, nebo se může taková epizoda vyskytnout po požití alkoholu, a je velmi často dědičná.“

Náměsíčnost je častější u dětí - až 17 procent se takto probouzí. U dospělé populace jsou to dvě až čtyři procenta lidí.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme