Náš nádorový gen je starý 600 milionů let

Celých 600 milionů let zpět do minulosti stopovali rakouští vědci gen, který se až příliš často podílí na vzniku rakoviny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nezmar (Hydra)

Nezmar (Hydra) | Foto: licence Public Domain (eng)

Gen myc kóduje protein, který reguluje aktivitu asi 15 % všech lidských genů. Pokud se vymkne kontrole, hrozí neregulovaný růst buněk a vznik nádorového bujení. Odborníci se domnívají, že právě deregulace genu myc je příčinou 30 % všech případů lidské rakoviny. Studium celého procesu u lidí je kvůli komplexitě našeho organismu velmi obtížné a vědci proto hledají jednodušší experimentální modely. Rakouským vědcům se teď poprvé podařilo identifikoval gen myc u vodního žahavce nezmara (Hydra).

Tito živočichové vznikli před 600 miliony let a jsou to vůbec nejprimitivnější mnohobuněčné organismy. Jejich gen myc má velmi podobnou funkci jako lidský, což znamená, že během dlouhých milionů let evoluce od prvních mnohobuněčných k člověku zůstal prakticky beze změny. Vědci si od studia genu myc nezmarů slibují nejen nové poznatky pro výzkum rakoviny, ale také regenerace. Gen našli v kmenových buňkách nezmarů, které se pravděpodobně podílejí na jejich proslavené regeneraci. Z odříznuté poloviny nezmara během několika dnů vyroste nový jedinec a jak se zdá, díky svým regeneračním schopnostem mohou nezmaři stárnout prakticky neomezeně.

Zdroj: Universität Innsbruck, PNAS

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme