Nejen návrat koní Převalského, ale i rekonstrukce kliniky. Zoo Praha v Mongolsku boduje

Stetoskop, kufřík s léky zabalený ve staré krabici a jedno železné lůžko. Takové je ve zkratce vybavení malé mongolské nemocnice ve vesnici Bij Bag na okraji pouště Gobi. Bez české pomoci by ale na klinice nebylo možná ani to. Pražská zoo do stejné oblasti už několik let vypouští do volné přírody koně Převalského. A pomohla i s rekonstrukcí malé nemocnice. Práce místní lékařky ovšem není lehká.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paní Dilgyrma žije se svými rodiči, manželem a dvěma dcerkami v horách gobijskoaltajského ajmagu, tedy provincii na západě Mongolska

Paní Dilgyrma žije se svými rodiči, manželem a dvěma dcerkami v horách gobijskoaltajského ajmagu, tedy provincii na západě Mongolska | Foto: Tea Veseláková | Zdroj: Český rozhlas

Pro Lundeežancan Undrachovou je práce v malé nemocnici v Bij Bagu její první delší praxí. Moc spokojená ale není. „Přístroje a pomůcky tady nejsou v takovém stavu, jaký bych potřebovala," říká.

Mladá lékařka zvedá ze země starou krabici s kufříkem, ve kterém má místo lednice srovnané léky. „Mám tady jen infuzní roztoky a léky na ambulantní ošetření. Snažím se je takhle v krabici chránit před sluncem. Můžu ale poskytnout jen první pomoc."

Přehrát

00:00 / 00:00

S lékařkou Lundeežancan Undrach a ředitelem Zoo Praha Miroslavem Bobkem mluvil přímo v Mongolsku reportér Viktor Daněk

V nemocnici je jen jedno lůžko. Jakékoliv složitější případy musí paní Undrach posílat do větší nemocnice vzdálené tři hodiny jízdy po nezpevněné cestě.

„Neexistuje tady žádná sanitka. Dostávám pouze benzin, který můžu použít na dojíždění za pacienty. Musím si ale sama najít někoho, kdo má auto nebo motorku a odveze mě." Lundeežancan Undrachová v nemocnici přímo bydlí. Na volání o pomoc je připravená ve dne v noci. V zimě, kdy pastevci kočují dále od vesnice, musí někdy dojíždět i 80 kilometrů daleko.

„Složité je to u případů mrtvic nebo srdečních příhod. Pacient musí ležet v klidu 2-3 dny, než je možné ho převézt ho po stepi do větší nemocnice."

Podmínky jsou tady skromné. Díky České republice se ale nemocnice dočkala před pěti lety alespoň opravy.

„Je to poměrně malý objekt. V době, kdy jsme ta začínali působit, tak sem jen jednou za čas zajížděl lékař a bylo to ve špatném stavu. My jsme z prostředků české rozvojové pomoci zrekonstruovali, udělali topení, přístavbu a podobně. A to nám také umožnilo uzavřít s guvernérem ajmagu smlouvu, že tady bude trvale lékař," popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Rekonstrukce nemocnice byla iniciativa právě zoo, která do nedaleké rezervace Gobi B už pátým rokem vypouští do volné přírody koně Převalského.

„Samozřejmě tyto aktivity slouží k tomu, aby naše práce tady byla trvale udržitelná, aby tady podmínky pro lidi byly příhodné," poznamenává Bobek.

Doktorky Undrachové se místní prý často ptají, proč nemá víc lůžek nebo alespoň sestřičku. Na něco takového ale v mongolském zdravotnictví podle lékařky nejsou peníze.

Klisna koně Převalského v mongolské rezervaci | Foto: Magdaléna Medková

Přírodní rezervace Gobi B | Foto: Český rozhlas

Milan Kopp, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme