Nejstarší důkaz násilí mezi lidmi?

Před 126 000 lety dostal jeden pravěký člověk ránu do hlavy. S největší pravděpodobností jej tupým předmětem udeřil jiný člověk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lebka, ilustrační foto

Lebka, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: topcatcham

Násilí, které vyústilo v těžké poranění, zřejmě nebylo mezi našimi předky ničím výjimečným. Nový důkaz přineslo zkoumání lidské lebky, která byla v roce 1958 objevena v jeskyni Maba na jihu Číny. Její stáří se odhaduje na 126 000 let. Na straně čela se nachází 14 mm dlouhá léze tvořená zhojenou kostí. Mezinárodní tým vědců, jehož součástí byl známý antropolog Erik Trinkaus z Washingtonské univerzity, ji považuje za pozůstatek poranění tupým předmětem.

Pravěký člověk se mohl zranit při lovu nebo nějakou náhodou. Daleko pravděpodobnější je však to, že mu jiný člověk zasadil silnou ránu do hlavy. Poranění na pravěké lebce vědci zkoumali výpočetní tomografií a stereomikroskopií. A zjistili, že se nápadně podobá těm, jaká lékaři ošetřují lidem, které někdo udeřil tupým předmětem do hlavy. Rána, kterou utrpěl pravěký člověk z jeskyně Maba, poškodila nejen kost, ale i mozek. To, že se zahojila, dokazuje, že pravěcí lidé byli schopni přežít poranění, která by vyvolávala obavy i dnes.

Na čele lebky se nachází 14 mm dlouhá léze tvořená zhojenou kostí. | Foto: University of the Witwatersrand

Zdroj: PNAS

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme