Nejstarší obyvatel Eurasie?

Nejstarší známý evropský předchůdce člověka žil před 17 miliony let. Dokazuje to nové datování jeho zubu, který byl nalezen na jihu Německa.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stolička hominida nalezená v roce 1973 v lomu v Engelswies, datované stáří 17 až 17,1 milionu let.

Stolička hominida nalezená v roce 1973 v lomu v Engelswies, datované stáří 17 až 17,1 milionu let. | Foto: Madelaine Böhme

Moderní lidé opustili Afriku a vydali se do zbytku světa asi před 125 000 lety. Jejich předchůdci však udělali to samé o celé miliony let dříve. Jak časté byly tyto migrační vlny, kdy přesně probíhaly a jaké druhy hominidů se jich účastnily, to všechno je předmětem vědeckých diskuzí. První vlna migrace z Afriky se však zřejmě datuje do doby před 17 miliony let. Vyplývá to z výsledků nového datování stoličky hominida, která byla v roce 1973 nalezna v lomu v Engelswies v jihoněmeckém okrese Sigmaringen.

Majitel zubu zde žil před 17 až 17,1 milionu let v jezerní krajině s teplým podnebím a subtropickou vegetací. Pravděpodobně byl potomkem afropithecinů (Afropithecinae) z období spodního miocénu. Nález tudíž představuje vůbec nejstarší stopu přítomnosti hominidů, kteří z Afriky emigrovali do Eurasie. Jejich cesta však zřejmě vedla do slepé uličky. Nasvědčuje tomu jak významná mezera mezi mezi hominidem z Engelswies a pozdějšími evropskými kenyapitheciny (Kenyapithecinae), tak paleoklimatická data. Úspěšnější zřejmě byla až druhá vlna migrace před 14 miliony let, kdy do Eurasie přišli afričtí kenyapithecinové. Z nich se pak mohli vyvinout první velcí hominidé, jako je orangutan.

Zdroj: ScienceDaily, Journal of Human Evolution

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme