Nejstarší obyvatelka České republiky slaví 109. narozeniny. Česky ale nemluví

Narodila se v Řecku roku 1904. Tehdy ještě netušila, že většinu svého života prožije v malém domku na kraji Jeseníků. A už vůbec ne, že se o více než sto let později stane nejstarší obyvatelkou České republiky. To je příběh paní Evangelie Čarasové z Dívčího Hradu na Bruntálsku, která dnes slaví 109. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paní Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Bruntálsku, která 15. února 2012 oslavila 108. narozeniny. Na snímku s Martinem Knitlem, v pozadí dcera Polyxenie. | Foto: ČRo Ostrava

Spousta sněhu, obyčejná branka a pak už jen dobře vytopená malá kuchyň. Osmdesátiletá Polyxenie Čarasová o své mamince mluví jako o babičce. Musí pomáhat s překladem, protože paní Evangelia Čarasová česky nemluví. Nikdy to nepotřebovala. Jejím životem byl svět uprostřed desítek příbuzných.

„Musíte jíst mléko, sýry, samé mléčné výrobky. Žádný salám,“ vypráví s potutelným výrazem ve tváři, bez brýlí a s pohledem upřeným na televizi Evangelia Čarasová. Má skvělou paměť a ve svém oblíbeném křesle ráda vzpomíná na staré řecké časy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejstarší obyvatelka České republiky slaví 109. narozeniny

Mluví o tom, jak s ovcemi kočovali za teplem a jak potom utekla ze země během občanské války - přes Albánii do Československa. Lékaře také v podstatě nikdy nepotřebovala a je spokojená tam, kde je.

„Tady se jí líbí. Já bydlím v činžáku, ale babička tam nechce. Radši je tady, je to sice starý barák, ale ona je tu spokojená,“ usmívá se dcera Polyxenie.

Dnešní oslava bude spíše symbolická. To hlavní přijde, až se oteplí. V létě zaplní její zahradu desítky příbuzných a spousta potomků. Je to tak rok co rok a celý Dívčí Hrad už vyhlíží kulaté 110. narozeniny.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme