Některá lahvová piva údajně obsahují plíseň. Zjistil to časopis dTest

Třicet tři testovaných lahvových piv obsahuje zdraví závadné mykotoxiny. Zjistil to časopis dTest. V pěti případech podal časopis podnět ke Státní zemědělské potravinářské inspekci, protože obsah nebezpečných plísní převyšoval tolerovatelné množství. Dohromady zkoumal 50 lahví oblíbeného českého nápoje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo, ilustrační obrázek

Pivo, ilustrační obrázek | Foto: Stefan Gustafsson

Radiožurnálu to potvrdil zástupce dTestu Václav Beneš.

„Úplně nejhůře dopadlo pivo Svijanská kněžna. Jedná se o speciální pivo a u tohoto piva už vypití 0,4 litru znamená překročení tolerovatelného denního množství pro průměrnou osobu o váze 75 kilogramů,“ řekl.

Svijanský výrobce poskytl písemné vyjádření. Vadí mu, že piva byla hodnocena bez rozdělení na světlá a tmavá, výčepní, ležáky nebo speciály. Je prý jasné, že speciál a ještě k tomu tmavý bude mít větší obsah mykotoxinů než třeba světlá desítka, protože obsahuje mnohem víc sladu. Chybu však připouští.

Plíseň zřejmě pochází z ječmene

Podle sládka Pivovaru Svijany Petra Menšíka se může plíseň dostat do piva z napadeného ječmene. Jak Radiožurnálu sdělil v písemném stanovisku, firma teď zjišťuje, od kterého dodavatele. Vzorky poslala do Brna na testy ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském.

„Některý z našich dodavatelů použil pro výrobu sladu plísní napadený ječmen. Protože archivujeme vzorky všech surovin po celou dobu minimální trvanlivosti piva, nebude problém zjistit, který dodavatel se této chyby dopustil,“ stojí v prohlášení.

V minulosti prý několikrát piva na mykotoxiny testovali a nikdy takový problém nezaznamenali. Celá situace je velmi mrzí a vyvodí z ní přísné důsledky. První krok bude ukončení spolupráce s dodavatelem, který chyboval.

pivo | Foto: Jan Rosenauer

Vyšší podíl jedovatých látek, které přecházejí do piva z plesnivého ječmene pro výrobu sladu, měla i speciální piva Primátor polotmavý 13 %, Žatec Sváteční speciál, Primátor Rytířský 21 % a Vyškovské pivo Tmavý džbán, které se řadí mezi ležáky.

Zákon obsah mykotoxinů nijak neupravuje, proto pivovar nemá povinnost tyto látky sledovat. To potvrdil i mluvčí České zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva.

„Vzhledem k tomu, že v současné legislativě nejsou stanoveny limity mykotoxinů v komoditě pivo, požádala Státní zemědělská a potravinářská inspekce ministerstvo zdravotnictví o provedení analýzy rizika, respektive o stanovení limitu pro obsah mykotoxinů v pivu,“ uvedl.

Vyšší dávky mykotoxinů se mohou projevovat třeba bolestmi hlavy nebo nevolností. Opakované dlouhodobé pití takového piva může pak vést až k oslabení imunity.

Alžběta Havlová, Nikola Bojčev, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme