Neléčený zánět dásní může způsobit paradontózu

Svátky jsou pro většinu lidí kromě jiného synonymem dobrého jídla a pití. Z misek mizí vánoční cukroví, ze stromečku čokoládové figurky a z baru vaječný likér. Pro naše chuťové pohárky učiněná show, co tomu ale říkají naše zuby?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cukr a zuby | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Bakterie, které se na povrchu zubů vyskytují a množí se tam, velmi rády přijímají sladkosti a o to rychleji a účinněji se množí. Ty první bakterie, které se objeví na povrchu zubu, jsou většinou zodpovědné za vznik zubního kazu,“ vysvětluje zubař Ladislav Korábek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek Květy Moravcové

Podle Korábka pak nedostatek hygieny způsobuje chronický zánět dásní a později případně paradontózu. Předejít jí lze s pomocí stále stejných zbraní - kartáčku a pasty.

„Rozhodně pasty s fluoridovými ionty patří k vymoženostem. Kartáček by neměl být příliš velký. Osazení vlákny na hlavici kartáčku by mělo být zhruba 3 centimetry maximálně. Doporučujeme kartáčky především a hlavně měkké.“

Vedle kartáčku a pasty bychom měli v koupelně udělat místo také mezizubní niti nebo mezizubnímu kartáčku.

Zatímco paradontózou trpí v Česku celá třetina dospělých, stav chrupu u dětí se navzájem velmi liší. Některé mají zoubky jako perličky, jiné už mají ve třetí třídě všechny zuby zkažené.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme