Není důvod posouvat olympiádu kvůli viru zika, tvrdí shodně s WHO i brazilské úřady

Světová zdravotnická organizace ani Mezinárodní olympijský výbor nevidí důvod, proč kvůli viru zika odkládat olympijské hry v Riu de Janeiru. Právě to doporučilo přes 150 odborníků z renomovaných univerzit v otevřeném dopise Světové zdravotnické organizaci. Tvrdí, že Brazílie nezvládá boj proti komárům, a že by půl milionu očekávaných návštěvníků mohlo rozvézt virus zika do celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár, virus zika | Zdroj: Reuters

Není proč pořádat olympijské hry jindy, anebo mimo Rio de Janeiro, tvrdí brazilské úřady. Ministerstvo zdravotnictví například argumentuje statistikou, podle které je v srpnu, nejméně chorob přenášených komáry.

Stanovisko nemění ani český olympijský výbor. Jak už dříve uváděl jeho sportovní ředitel Martin Doktor, do Ria povezou speciální repelenty i elektrické odpuzovače hmyzu.

„Sportovce informujeme o hrozbách tak, jak nám přicházejí informace jak ze Světové zdravotnické organizace, tak z organizačního výboru, tak ale i z našich analýz, které si necháváme zpracovávat našimi předními pracovišti,“ řekl Doktor.

V Brazílii i ve světě se mezitím vyvíjí vakcína proti viru zika a také se zkoumají léky, které mají zabránit mikrocefalii a jiným neurologickým poruchám. Riodejaneirská radnice navíc slibuje nasadit speciální týmy pro likvidaci komárů kolem sportovišť.

PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích

Číst článek

Virus zika | Foto: Český rozhlas

David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme