Není lžička jako lžička

Různý objem lžiček, které máme doma v šuplíku, může často vést ke špatnému dávkování léků. Vadit by to mohlo zejména u dětí, protože množství léku zpravidla závisí na věku a na váze.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Problémem se zabývali v lednu tohoto roku také američtí lékaři

Problémem se zabývali v lednu tohoto roku také američtí lékaři | Foto: Cornell University

Lékaři v Řecku porovnali lžičky a lžíce z 25 domácností. Zjistili, že objem čajových lžiček se pohyboval v rozmezí 2,5 až 7,3 mililitru. Ještě větší rozsah měla kapacita polévkových lžic – jejich objem byl od 6,7 do 13,4 mililitru. U léků, jako jsou sirupy proti kašli, přitom bývá dost často uváděno dávkování po lžičkách. Každý tak vlastně užívá jiné množství. Buď nedostatečné, nebo naopak nadměrné s hrozbou předávkování.

Lžíce a lžičky se navíc neliší jen mezi domácnostmi. V jedné z nich se našlo šest různých čajových lžiček a pět různých polévkových lžic. Dalším bodem studie pak bylo dávkování pomocí kalibrovaných lžiček. I v tomto případě se množství léku lišilo, protože každá z účastnic výzkumu lžičku naplnila trochu jinak. Rozdíly ale nebyly zdaleka tak vysoké. Lžičky s přesně daným objemem se navíc hodí pro přehled v situacích, kdy vzdorující dítě nepřijme celou dávku medicíny.

Zdroj: International Journal of Clinical Practice, Cornell University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme