Než usednou Vietnamci k novoroční večeři, musí obětovat předkům. I ti v ČR

V neděli začne podle lunárního kalendáře Rok hada. Na oslavy Tet, největšího a nejvýznamnějšího svátku, se připravují i desetitisíce Vietnamců žijící v České republice. Slavnostní novoroční večeře se u nich ovšem podává studená. Vychladne kvůli tradičnímu obětování duchům předků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hadí chrám v Malajsii | Zdroj: Reuters

V několikapatrovém domě v pražském Braníku bydlí Hoang s rodinou. Oltář na novoroční oslavy už má připraven.

Nesmí na něm chybět socha bůžka, vonné tyčinky, ovoce a typické vietnamské jídlo. Později přibude ještě láhev alkoholu. Vše má prý vypadat jako pravá hostina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Lubomír Smatana navštívil vietnamskou rodinu připravující se na oslavy Nového roku

„Oltář funguje tak, že všechno, co se uvaří, se nejdřív položí sem na oltář, zapálí se tady ty vonné tyčinky a tím se vlastně zvou naši dědečkové a prababičky jakoby ke stolu. Až se oni nají, to znamená až ty tyčinky dohoří, tak si to teprve můžeme dát my,“ vysvětluje Hoang.

V jídelně, kde podle tradice společně vaří ženy, leží na stole rýžový dort ve tvaru menší cihly zabalené v banánovém listu. Bez tohoto pokrmu jsou oslavy Nového roku nemyslitelné.

„My jich potřebujeme třeba takových padesát šedesát a to pak rozesíláme různě našim přátelům, obchodním partnerům a tak,“ říká Hoang, který v Praze žije dobrých 20 let.

Trochu jinak vnímá důležitý svátek jeho mladší bratr. „Jelikož jsem se narodil tady, tak mi ta vietnamská kultura není samozřejmě tak blízká. Ale i když oni to berou jako největší svátek v roce, pro mě je to prostě další svátek, kdy se můžeme takhle společně sejít,“ svěřuje se mladík.

Nový rok Hada v Česku podle hrubého odhadu oslaví více než 70 tisíc Vietnamců nebo Čechů vietnamské národnosti.

Ľubomír Smatana, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme