Nizozemí zakázalo další lehkou přírodní drogu, takzvaný kát

Nizozemská vláda se rozhodla zakázat lehkou drogu zvanou kát, která je populární u početné somálské komunity žijící v západoevropské zemi. Vůči lehkým narkotikům tradičně liberální nizozemské úřady odůvodňují zákaz negativními společenskými dopady, které žvýkání kátového listu pravděpodobně způsobuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při žvýkání v ústech se z listů uvolňuje látka cathin podobná amfetaminu a další alkaloidy, které mají stimulační efekt | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Ferdinand Reus

Uživatelé kátu bývají hluční, nepořádní a potenciálně nebezpeční. Tak odůvodňuje postavení drogy mimo zákon zpráva nizozemské vlády.

Dokument se odvolává na výzkumy, podle kterých vyvolává přírodní stimulant obsažený jako tekutina v listech nejen pocity štěstí, družnosti a ostražitosti, ale také úzkost, případně agresivní, paranoidní a psychotické reakce. Zvyšuje také riziko schizofrenie nebo rakovinného bujení v ústní dutině.

Kát, který zahání pocit hladu, je nesmírně populární v Somálsku i Jemenu. Žvýká ho tam většina dospělých mužů, což výrazně snižuje jejich pracovní nasazení. Dlouhodobí konzumenti bývají letargičtí a nespolupracující.

Nizozemí dosud fungovalo jako tranzitní místo pro dopravu kátu z Afrického rohu do dalších států západní Evropy.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme