Nizozemí zakázalo další lehkou přírodní drogu, takzvaný kát

Nizozemská vláda se rozhodla zakázat lehkou drogu zvanou kát, která je populární u početné somálské komunity žijící v západoevropské zemi. Vůči lehkým narkotikům tradičně liberální nizozemské úřady odůvodňují zákaz negativními společenskými dopady, které žvýkání kátového listu pravděpodobně způsobuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při žvýkání v ústech se z listů uvolňuje látka cathin podobná amfetaminu a další alkaloidy, které mají stimulační efekt | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0, Ferdinand Reus

Uživatelé kátu bývají hluční, nepořádní a potenciálně nebezpeční. Tak odůvodňuje postavení drogy mimo zákon zpráva nizozemské vlády.

Dokument se odvolává na výzkumy, podle kterých vyvolává přírodní stimulant obsažený jako tekutina v listech nejen pocity štěstí, družnosti a ostražitosti, ale také úzkost, případně agresivní, paranoidní a psychotické reakce. Zvyšuje také riziko schizofrenie nebo rakovinného bujení v ústní dutině.

Kát, který zahání pocit hladu, je nesmírně populární v Somálsku i Jemenu. Žvýká ho tam většina dospělých mužů, což výrazně snižuje jejich pracovní nasazení. Dlouhodobí konzumenti bývají letargičtí a nespolupracující.

Nizozemí dosud fungovalo jako tranzitní místo pro dopravu kátu z Afrického rohu do dalších států západní Evropy.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme