Nouzová antikoncepce je v českých lékárnách nově dostupná bez omezení
Nouzová antikoncepce je ode dneška v lékárnách k dostání bez omezení. I když už několik let nebyly pilulky na lékařský předpis, ženy musely překládat průkaz a vyplňovat dotazník. Tato povinnost teď odpadá.
Dosud patřily takzvané tabletky poslední záchrany mezi léky se speciálním výdejem. To znamenalo, že k jejich vydání nepotřebovala lékárna recept, ale vyžadovala po ženách průkaz.
„Kupovala jsem to asi před dvěma roky, to se už mohlo koupit rovnou v lékárně, nemusela jsem ke gynekoložce, ale v lékárně po mně chtěli vyplnit nějaký formulář, kdy jsem to měla naposledy – aby tam byla nějaká kontrola, že si to nekupuju každý měsíc – a chtěli po mně občanku,“ popisuje Dana z Prahy.
Příspěvek o změně při prodeji nouzové antikoncepce natočila redaktorka Eva Rajlichová
Loni se v České republice spotřebovalo přes 70 tisíc balení pohotovostní antikoncepce. Téměř 60 procent žen volilo Postinor a přes třicet procent Escapelle. Už od dubna je dostupná bez omezení i podobně účinná EllaOne.
Pracovnici jedné lékárny na pražských Vinohradech Heleně Blažkové se změna pravidel moc nelíbí, potvrzuje však, že nyní pilulky dostane každý, kdo si pro ně přijde.
„Nesmíme legitimovat, nic. Když dívka bude vypadat na 16 let, a bude jí 12, já to nepoznám,“ podotýká.
Jistou výhodou nového systému je to, že pro pilulku může zajít ženě do lékárny i její partner, což zatím nebylo možné.
Co se užití pilulky týká, pořád platí to, že čím dříve se k ní žena v případě obav z nechtěného otěhotnění dostane, tím je účinek jistější. „V té postkoitální tabletě je těhotenský hormon, který když začne působit na děložní sliznici, tak ji změní do té míry, že ta sliznice nepřijme oplodněné vajíčko,“ vysvětluje princip fungování pilulky gynekolog Aleš Roztočil.
Nouzovou antikoncepci by ženy neměly užívat víckrát než čtyřikrát ročně – tabletky totiž obsahují vysoké dávky hormonů.