Nové neurony mažou staré vzpomínky

Abychom si mohli vytvořit novou vzpomínku, musí naše neurony přemazat pár starých. Nedávný objev, že i v dospělém mozku se tvoří nové neurony, vyvrátil jedno z velkých dogmat neurověd. Zároveň ale nadhodil klíčovou otázku: co vlastně ty nově vzniklé neurony dělají. Nová studie naznačuje, že jedním z jejich úkolů je odstraňovat staré vzpomínky z našeho hipokampu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozkové neurony

Mozkové neurony | Foto: Ústřední vojenská nemocnice

Hipokampus je součást velkého mozku a funguje jako dočasné skladiště našich vzpomínek. Vzpomínky se v něm tvoří, ale zůstávají zde jen omezenou dobu. K tomu, aby mohly být permanentně uchovávány, musí být z hipokampu převedeny do mozkové kůry. Dřívější studie ukázaly, že lidé či zvířata bez hipokampu postrádají krátkodobou paměť a nejsou schopni vytvořit si nové vzpomínky.

Novorozené neurony

Hipokampus je také místem, ve kterém se i v dospělém věku tvoří nové neurony. Japonští výzkumníci z Toyamské univerzity předpokládali, že integrace těchto "novorozených" neuronů vytváří nová nervová spojení. Během experimentů na pokusných hlodavcích ale zjistili, že nové neurony mají ještě jednu zásadní funkci. Integrace nový neuronů rozrušuje již existující nervové okruhy, čímž "maže" staré vzpomínky a napomáhá jejich transferu do mozkové kůry. Hlodavci, u kterých vědci zablokovali tvorbu nových neuronů, měli velké problémy s krátkodobou pamětí - jednoduše proto, že jejich hipokampus byl přeplněný starými vzpomínkami, a tak nedokázal tvořit nové.

Neuron | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Quasar Jarosz

Zaseknutá vzpomínka

Výzkumníci hlodavce naučili, že v určité kleci dostanou mírný elektrický šok. Potkani i myši to pochopili velmi rychle a po umístění do klece strnule očekávali nepříjemný zážitek. Tento druh vzpomínek obvykle zůstává v hipokampu asi jeden měsíc. "Vypnutí" hipokampu pomocí léčiv po uplynutí této doby už na reakce zvířat nemělo žádný vliv, protože vzpomínky na šok se mezitím přesunuly do mozkové kůry. U potkanů a myší, kterým vědci zablokovali tvorbu nových neuronů, situace vypadala jinak - po "vypnutí" hipokampu zmizelo i očekávání elektrického šoku. Autoři studie v tom vidí známku toho, že místo toho, aby se nepříjemná vzpomínka přesunula do mozkové kůry, zůstala "viset" v hipokampu.

Mikrofotografie neuronů v hipokampu krysy | Foto: M. W. Davidson Florida State Univ.

Zdroj: Science, Cell

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme