Novoroční svátky tradičně rozhýbaly Čínu. Miliony lidí jedou k rodinám

Jako každoročně touto dobou se Čína dala do pohybu. Podle odhadů jsou v těchto dnech na cestách miliony lidí, kteří se před oslavami čínského nového roku snaží dopravit za svými blízkými. Vlaky, autobusy i letadla jsou přeplněné. Lístky a letenky jsou už několik týdnů dopředu vyprodané a na většině nádraží nával jen těžko zvládají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Číňané ve frontách na jízdenku | Foto: Robert Mikoláš

Přeplněné vlaky, autobusy a letadla, zmatky a nervozita. Tak to několik dní před největšími čínskými svátky - Čchun-ťie - vypadá na většině nádraží a letišť. Miliony lidí se v Číně totiž vydává na cesty. Ale obvykle to jsou jen ti, kterým se podařily získat jízdenky včas:

„Všechno je vyprodané. Jsou čínské svátky! Dneska, zítra, pozítří není nic volného,“ říká pokladní čínských drah. Stejná situace je i u druhého prodejce, čínské cestovní kanceláře.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cestování v Číně natočila reportáž tamní zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

„Všechno je plné, zítra, pozítří i den poté…“

Z povzdálí snažení sleduje čínský student, který patří mezi ty šťastné, v ruce má jízdenku na vlak:

„Jedu do pevninské Číny. Koupil jsem si ale lístek už před měsícem. To je potřeba!“

O tom, jak je obtížné v době svátků cestovat po Číně, vypráví i mladá Luna Wang, která domů za rodiči do Šanghaje létá. Letenku si ale také kupuje v předstihu, dokonce o několik měsíců:

Číňané - Ilustrační foto | Foto: Creative Commons Attribution 2.0 Generic, baba stevie

„Na novoroční svátky jezdím vždy domů k rodičům. Na cestu se ale musím připravit, zajistit si dovolenou a koupit v dostatečném předstihu letenku. To je vždycky strašný problém. Většinu lidí to stejně jako mě, otravuje.“

To, že Luna sehnala letenku, ještě podle ní ale není taková výhra. Letadla mají často zpoždění a jsou přeplněná. Cesta tak může trvat i o několik hodin déle, než je běžné.

Ve srovnání s jinými, má ale štěstí, v sobotu večer, kdy začínají oslavy příchodu Čínského nového roku, už bude u svých rodičů. Týdenní svátky si tak užije tak, jak má být, v rodinném kruhu.

Po týdnu státních svátků, během kterých se v Číně skoro všechno zastaví, se ale opět vypraví zpět na cestu, a spolu s ní další miliony lidí.

mkp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme