Nový retrovirus nesouvisí s chronickou únavou

V loňském roce se zdálo, že pacienti s chronickým únavovým syndromem, které frustruje neznámá příčina jejich potíží, si budou moci vydechnout. Nová studie tuto naději bohužel nepotvrdila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jarní únava | Foto: Fotobanka stock.xchng

V roce 2009 vědci popsali nový typ retroviru, který se označuje zkratkou XMRV (xenotropic murine leukemia virus-related virus). Studie amerických vědců naznačovaly, že virus souvisí s agresivní rakovinou prostaty a chronickým únavovým syndromem. Virus se však zřejmě chová jako americký patriot, protože evropské studie toto podezření nepotvrzují. Skupina německých vědců oznámila, že u žádného z mužů trpících rakovinou prostaty se neprokázaly známky retrovirové infekce. Teď se něco podobného opakuje i v případě chronického únavového syndromu.

Podle výsledků loňské americké studie bylo retrovirem XMRV nakaženo 67 % pacientů s chronickým únavovým syndromem. Pacienti i lékaři si tak dělali naděje, že konečně objevili příčinu onemocnění, které laická i odborná veřejnost mnohdy nebere vážně. Naději teď nejspíš zmařila nová evropská studie, kterou vypracovali vědci z Imperial College a Kings College v Londýně. V krvi žádného ze 186 pacientů trpících chronickým únavovým syndromem vědci nenašli známky přítomnosti retroviru. "Naše testy probíhaly za velmi přísných podmínek a pokud by ve vzorcích virus byl, našli bychom jej," říkají vědci. Výsledky studie tak ukazují, že mezi virem a chronickým únavovým syndromem zřejmě neexistuje žádná spojitost - přinejmenším u britských pacientů.

Podezřelým retrovirem je virus označovaný zkratkou XMRV | Foto: licence Creative Commons Attribution 2.5, Public Library of Science (PLoS)

Zdroj: Imperial College London, PLoS ONE

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme