Nový vir ptačí chřipky zabíjí v Číně. Peking a Šanghaj zavírají drůbeží trhy

V Číně zabíjí nový vir ptačí chřipky. Přes padesát lidí na něj už zemřelo a desítky dalších se v nemocnicích z nákazy léčí. Města Peking a Šanghaj už uzavřela všechny své trhy s živou drůbeží. Desinfekce a kontroly se provádějí na letištích, ve školách a veřejných prostorách. Nákaza se přesto šíří dál.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ptačí chřipka (ilustrační foto)

Ptačí chřipka (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Při příletu do čínského města Hongkong pasažéry v některých letadlech upozorňují na zpřísněné kontroly, které je čekají po přistání. Na zdejším letišti totiž už několik týdnů měří teplotu všem cestujícím. Opatření zavedla vláda kvůli stále se rozšiřující ptačí chřipce.

„Bojím se ptačí chřipky a s kontrolami na letištích a nádražích souhlasím. Hongkong se musí nějak bránit," říká jedna z cestujících, která právě do tohoto čínského města přijela.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obavách z ptačí chřipky v Číně mluvila zpravodajka Kateřina Procházková

Souhlasí s ní i další žena, která v Hongkongu bydlí a zažila zde dokonce i epidemii SARS. Přelidněné město je podle ní ideálním místem právě k přenosu chorob.

„Ptačí chřipka je nebezpečná. Samozřejmě, že se obávám o své zdraví. Zdejší vláda se ale problémům snaží předcházet. Proto na letišti kontrolují pasažéry a ve městě udržují čistotu."

Obavy z drůbeže z pevninské Číny

Někteří Číňané a cizinci ze strachu před nakažením přestali jíst drůbež, hlavně tu přivezenou z pevninské Číny.

„Já se tedy bojím. Hlavně jídla dováženého z Číny. Většinou je totiž nebezpečné a nezdravé. Potraviny odtamtud nebyly dobré nikdy, ale teď je to ještě horší," svěřuje se paní Sheng s obavami.

Přestala prý také chodit s rodinou do oblíbených kachních restaurací a bufetů, kde prodávají kuřecí. Hygienici stále nový vir H7N9 zkoumají a snaží se na něj najít lék.

Podle nejnovějších informací v Číně dokonce na tajných místech pomáhají s výzkumem zahraniční vědci. A hrají se o čas, v nejlidnatější zemi světa by se totiž smrtelná nákaza mohla jednoduše rychle rozšířit a stát se pandemií.

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme