Nuda souvisí s depresemi nebo ztrátou identity
Konference Nuda 2011 láká návštěvníky na řadu nezáživných témat, například na debaty o vysoušečích rukou či úvahy muže, který si po celý loňský rok zapisoval, co všechno snědl. O nudnou konferenci je ale velký zájem a pořadateli Jamesu Wardovi podle BBC hrozí, že návštěvníci budou chtít vrátit vstupné – pokud se nakonec ukáže, že konference byla příliš zajímavá. Konference se koná v sobotu v Londýně.
Ward pracuje ve firmě distribuující DVD. Svým počinem chce bojovat proti hlučnému světu médií, reklam a nucené zábavnosti. Nuda podle Warda znamená klid, tichost a možnost přemýšlet.
„Není to psychologický termín a psychologové tak trošku tápou v otázce, jak ho vlastně definovat a naplnit, aby ta nová definice byla užitečná,“ vysvětluje psycholog Jeroným Klimeš.
Odborně lze podle něj nudu popsat jako pocity prázdna nebo apatii, souviset může s různými depresemi, frustrací nebo ztrátou smysluplnosti a identity. Problémů, které s nudou mohou souviset, je prý zkrátka celá řada.
Jeden úspěšný podnikatel například zběsile předjížděl v kolonách aut, uvádí Klimeš příklad z praxe, aby zahnal pocity nicnedělání a nudy – zbavit se prázdna mu pomohl až přenosný DVD přehrávač.
„Lidé nikdy nepřijdou za psychologem s tvrzením – pane doktore, já trpím pocity prázdna. Oni chodí k psychologovi s tím, že se pouští do bláznivého chování, které je pro ně sebedestruktivní,“ upozorňuje Klimeš na to, že i nuda může být nebezpečná.
Lidé jsou ale podle něj podobně jako auta neschopní fungovat v nízkých otáčkách a k větším výkonům je pohání stres. Proto se například řada studentů učí až těsně před zkouškami.