O Vánocích si lidé rádi dají skleničku alkoholu, ale pozor na řízení pod vlivem

O Vánocích se potkávají nejen celé rodiny, ale i lidé, kteří na sebe často po celý rok nemají čas. Následuje přípitek a často nezůstane jen u jedné skleničky. Pak ale řada lidí musí ještě na další a další návštěvu. Leckdy pak sedají za volant s tím, že jedna sklenička přece neublíží. Ale kdy se dá říct, že člověk skutečně opilý?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspektoři denně kontrolují prodejny alkoholu | Foto: Tomáš Kohout

„Obecně uznávaná je ve světě hranice 0,8 a hladiny vyšší. Hranice 0,8 je vlastně podnapilost, není to lehký stupeň opilosti, ale při této hladině již stav nelze považovat za normální a řidič začíná dělat chyby,“ vysvětluje přednosta oddělení soudního lékařství nemocnice Na Bulovce Michal Beran.

Od případné nehody pak většinou do krevní zkoušky uplyne nějaký čas, kdy tělo i nadále alkohol odbourává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s tresty za řízení pod vlivem alkoholu, zjišťoval reportér Petr Jansa

„To se potom vypočítá zpětně. Víme o tom, že alkohol se odbourává rychlostí 0,12 až 0,2 gramů na kilogram alkoholu za hodinu,“ vysvětluje Michal Beran.

Přitom už pouhé řízení pod vlivem alkoholu je přestupek, za který hrozí nemalý trest. I tady ale zákon rozlišuje:

„Pro případy menší opilosti, řekněme u řidičů motorových vozidel do jednoho promile se předpokládá s nižší sankcí od 10 do 20 tisíc korun v rovině přestupkového práva a půl roku až rok zákazu činnosti,“ varuje právník Jan Kněžínek.

Pokud řidič nadýchá do 0,3 promile, dostane tři trestné body. Naměří-li mu policisté víc, trest je ještě o tři body vyšší.

Zákon také popisuje stav, kdy je řidič nezpůsobilý k řízení. V takovém případě řidiči hrozí dva postihy.

„Pokud by šlo o přestupek, pokuta by byla 25 až 50 tisíc korun a zákaz činnosti se ukládá od jednoho roku do dvou let. Kdyby ovšem šlo o trestný čin, což bude častější, s ohledem na vyšší společenskou nebezpečnost tohoto jednání dotyčnému hrozí dokonce odnětí svobody na jeden rok,“ říká právník Jan Kněžínek.

V případě, že by opilý řidič způsobil nehodu, může strávit až tři roky za mřížemi a dostat až desetiletý zákaz řízení.

Petr Jansa, Tereza Svobodová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme