O závažnosti následků mozkové mrtvice rozhoduje rychlost lékařské pomoci

Mozková mrtvice postihne ročně v Česku na čtyřicet tisíc lidí. Třicet dva pacientů na ni každý den v Česku zemře. Snížit tato čísla chce mimo jiné program POMOC - POstavme se Mrtvici a Onemocnění Cév. Lidé v Praze a v Brně si budou moci na konci května a v červnu třeba projít obřím modelem srdce a prozkoumat ho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje

Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje | Foto: Zuzana Kopuletá | Zdroj: Český rozhlas

Lidé si budou moci také zdarma nechat zjistit svá rizika. Ta jsou většinou známá - zvýšený tlak a cholesterol, kouření, cukrovka, nebo také takzvaná fibrilace síní - porucha srdečního rytmu. Podle docenta Miloše Táborského z olomoucké fakultní nemocnice existují dvě formy této poruchy:

„S příznaky, to znamená, že ten člověk pociťuje, že má nepravidelný tep, vynechávání tepu, může být při tom i dušný. Nemusí se cítit dobře, tak to je ta dobrá forma, kdy to může poznat a můžeme to velmi rychle vyřešit,“ vysvětluje Táborský a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak poznat přicházející cévní mozkovou příhodu, zjišťovala redaktorka Lenka Jansová

„Bohužel asi polovina lidí má takzvanou bezpříznakovou formu a často se to u nich projeví až komplikací, tedy cévní mozkovou příhodou neboli mrtvicí nebo embolizací do končetinové tepny a podobně.“

Devětapadesátiletý Jan Dohnálek si prošel peklem. Mrtvice ho postihla před jedenácti lety: „Bylo to velmi tvrdé, protože jsem nemluvil, nepsal, nečetl. Byl jsem odepsaný. Nikdy se ale nevzdávám a to je podstatné,“ vypráví.

Při mozkové mrtvici jde hlavně o to, jak rychle se pacient dostane do péče lékařů, říká Richard Češka, předseda České internistické společnosti. Proto je třeba znát hlavní příznaky.

„Asymetrie tváře, pokles koutku. Druhou věcí je porucha hybnosti končetinou. Třetím varovným příznakem je porucha řeči,“ vyjmenovává Češka a upřesňuje:

„Porucha řeči je jak expresivní, to znamená, že člověk nemůže mluvit, tak také to, že nerozumí řeči.“ Stačí jeden z těchto příznaků nebo podezření na něj a je nutné okamžitě volat záchranku.

Lenka Jansová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme