Obezita je pro Británii stejná hrozba jako terorismus, tvrdí šéfka Zdravotní služby

Ředitelka britské Zdravotní služby Sally Daviesová chce mezi britské národní priority zařadit boj proti obezitě. Ve své letošní expertní zprávě označila obezitu žen za stejnou hrozbu pro Británii, jakou představuje terorismus. Útočí přitom na řadu mýtů, když třeba nastávajícím matkám vzkazuje, že „být těhotná neznamená jíst za dva“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita (ilustrační foto)

Obezita (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Data z Anglie za rok 2013 ukazují, že 64 procent žen ve věku 34 až 44 let mělo nadváhu nebo trpěly obezitou. Ve věkové kategorii 45 až 54 let je to dokonce 71 procent.

Podle Sally Daviesové je to rostoucí zdravotní katastrofa. Nejde jen o samotné zdraví a tíživé dopady na financování ostrovního zdravotnictví (ve studii dokonce stojí, že by obezita mohla britský systém zdravotní péče NHS přivést na mizinu), ale také o důsledcích, jako je například produktivita práce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle nové studie je hrozbou pro národní bezpečnost Británie nejen terorismus, ale i obezita. Více zpravodaj Jiří Hošek

Odborná studie čítá celkem 17 doporučení. Podle ředitelky britské Zdravotní služby není obezita jen odpovědností jednotlivce a boj s tímto problémem by se, jak říká, měl stát národní prioritou. Zdravá výživa by měla být něčím, co se bude vštěpovat dětem od útlého věku.

Sally Daviesová oslovila jmenovitě těhotné Britky, že být v požehnaném stavu rozhodně neznamená jíst za dva a že to může mít celoživotní následky pro život dítěte, včetně rizika onemocnění cukrovkou 2. typu.

„Netvrdím, že by ženy měly během těhotenství prudce běhat. To, co přiberou, by se mělo zhruba rovnat hmotnosti dítěte. Většina žen nechápe, že nadváha také zvyšuje riziko rakoviny prsu a dělohy. Musíme britským ženám pomoci pochopit, že kila navíc omezují mnoha způsoby jejich život,“ prohlásila.

Daň z cukru

Sally Daviesová se neobrací jen k jednotlivcům, ale také například k výrobcům a prodejcům potravin. V rozhovoru pro BBC se vyslovila proti tomu, aby v supermarketech byly různé akce „dva nezdravé výrobky za cenu jednoho“ nebo aby různé sladkosti byly v blízkosti pokladen.

Naopak zdravé potraviny se nemají „schovávat“, ale mají být pro nakupující v obchodě jasně viditelné a snadno dosažitelné, jinými slovy právě tam, kde se teď nacházejí potraviny s vysokým obsahem cukru.

Potravinářský průmysl by se podle Daviesové měl zamyslet nad velikostmi balení některých produktů, mělo by se prý vážně uvažovat o výrazném omezení reklamy na nezdravé potraviny.

Kdyby průmysl nereagoval vstřícně, je Daviesová pro zavedení speciální daně z cukru, což obhajuje třeba kuchařská celebrita Jamie Oliver.

Jiří Hošek, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme