Obézních lidí je na světě více než podvyživených, ukazuje studie

Na světě je více obézních lidí než těch, kteří trpí nedostatečnou výživou. Ukazuje to studie londýnské Imperial College, která porovnávala index tělesné hmotnosti u 20 milionů lidí na celé planetě za posledních 40 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek)

Obezita trápí Čechy stále více (ilustrační obrázek) | Foto: stock exchange, Cristian Geo

Na pozorovaných lidech se ukázalo, že počet obézních mužů se od roku 1975 do roku 2014 ztrojnásobil. Obézních žen je pak dvakrát tolik.

Jeden z autorů studie, profesor Madžíd Ezzat, to dokonce označil za epidemii těžké obezity.

Obezitou dnes trpí téměř 11 procent zkoumaných mužů a jen těsně pod 15 procent zkoumaných žen. Před 40 lety to přitom byla jen tři procenta mužů a dvojnásobný počet žen.

Podle článku dostupného ve vědeckém časopisu Lancet jsou na tom co do počtu obézních nejhůře ve Spojených státech a Číně, obézních Číňanů je přitom více než Američanů – přes 43 milionů.

V počtu těžce obézních je ale pozice Američanů stále neotřesitelná – v této zemi dokonce žije více než čtvrtina takto nemocných mužů.

Procentní podíl obézních na počtu obyvatel autoři studie rozdělili do regionů, z nichž jsou na tom nejhůře vysokopříjmové anglicky mluvící země (Spojené státy, Británie, Irsko, Austrálie, Kanada a Nový Zéland) a Polynésie.

Pro Británii je hrozivý i výhled, který předpovídá, že do roku 2025 bude obézních 38 procent Britek, což bude nejvíce v Evropě.

Přesná čísla z Česka se do veřejně dostupné verze článku nedostala, nicméně ze srovnávacích map pro roky 2014 a 1975 vyplývá, že podíl obézních žen se dokonce snížil. To se na první pohled může jevit pozitivní, ale přinejmenším část žen se nejspíš přesunula do kategorie těžce obézních.

Mezi zeměmi s velkým počtem obézních se dostávají i země jako Indie, kde je ale hodně podvyživených, což naznačuje, že počet bohatých – a obézních – lidí tam roste velmi rychle, chudé ale stále trápí podvýživa.

V bohatších částech světa je to spíš naopak – hlavně ve Spojených státech je obezita spíš nemocí chudých, zatímco bohatí žijí zdravěji.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme