Obličej neandrtálců nebyl adaptovaný na chlad

Neandrtálci sice výborně přežívali v mrazivých podmínkách, ale přinejmenším jejich obličej nebyl pobytu v chladu nijak zvlášť přizpůsobený.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Homo neanderthalensis

Homo neanderthalensis | Foto: Creative Commons

Robustní obličej neandrtálců se širokým nosem a velkými paranazálními dutinami se obvykle interpretuje jako adaptace na extrémní chlad doby ledové. Tato hypotéza však není bezproblémová – moderní lidé žijící v mrazivé Arktidě, která si s Evropou či Asií doby ledové nijak nezadá, nadprůměrně velké dutiny nemají a to samé platí i pro ostatní druhy savců. Vědci z Roehamptonské univerzity v Londýně proto podrobili nosy neandrtálců důkladnému zkoumání.

Analýza rentgenových snímků i trojrozměrných modelů pořízených počítačovou tomografií odhalila, že celá hypotéza „velkých nosů“ může být chybná už od samého počátku. Při porovnávání lebek neandrtálců s lebkami lidí Homo sapiens z mírného klimatického pásu totiž vědci zjistili, že dutiny neandrtálců byly větší – ale pouze proto, že neandrtálci měli celkově větší obličej. Poměr velikosti dutin k lebce byl u obou druhů člověka stejný. Ať už tedy bylo příčinou pro nás nepříliš pohledné tváře neandrtálců cokoli, adaptaci na chlad zřejmě můžeme vyškrtnout.

Zdroj: Journal of Human Evolution

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme