Obr Drásal v olomouckém muzeu bude mít díky sbírce nový kroj

Hanácký kroj v obří velikosti se podařilo zachránit v Olomouci. Tamnímu Vlastivědnému muzeu, které má ve sbírkách jediný exemplář kroje slavného obra Drásala, se totiž podařilo sehnat dost peněz na restaurování košile, vesty a kalhot. Ve sbírce se vybralo téměř 90 tisíc korun. A zbylo i dost peněz na výrobu repliky kroje muže, který vynikal mimořádnou silou a který zemřel v roce 1886.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Košile z hanáckého kroje obra Drásala

Košile z hanáckého kroje obra Drásala | Foto: Radka Kvasničková

Josef Drásal byl výjimečný jak svou výškou kolem 240 centimetrů, tak váhou 186 kilogramů. Díky tomu patřil ve své době mezi nejvyšší lidi světa.

Drásal ale neměl jednoduchý život. Procestoval sice celou Evropu a vystupoval i před francouzským císařem Napoleonem III., nakonec ale zemřel na podvýživu. Hanáci na něj však dodnes nezapomněli.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olomoučané, návštěvníci města i sponzoři oblékli slavného hanáckého obra Drásala. Natáčela o tom Radka Kvasničková

Unikátní je i jeho kroj, který se dochoval v jediném exempláři. „Jedná se o raritu. Je to taková zajímavost, protože on při svých cestách do zahraničí i doma prezentoval, že je Hanák. Nechal si ušít i kroj, aby region podpořil. Kroj se dochoval jediný a máme ho my ve Vlastivědném muzeu v Olomouci,“ říká kurátorka Veronika Hrbáčková.

Kroj však nutně potřeboval zrestaurování, což se díky sbírce povedlo. V havarijním stavu byla především Drásalova bílá plátěná košile, původně vyšívaná zlatou hedvábnou nití. Opravit ale potřebovaly i kalhoty a vlněná zelená vesta.

„Akci jsem trochu podceňoval. Říkal jsem si, že lidé těžko přispějí někomu, kdo není nešťastný, akorát se potřebuje obléci. A ještě navíc je to figurína. Nakonec přispělo asi tisíc lidí. Někdo si koupil pohled za dvacetikorunu, někdo vhodil do bedny na recepci desetikorunu. Někdo přispěl formou narozeninového daru a některé firmy přispěly přímo,“ uvádí ředitel muzea Břetislav Holásek a dodává:

„Drásal bude nově oblečen. Kromě toho, že originální oblečení celé spravíme, později vystavíme kopie, které nebudou na první pohled rozeznatelné od originálu. Návštěvníci uvidí nasvíceného Drásala v životní velikosti, se kterým se budou moci vyfotit.“

Obra Drásala v kroji si budou moci lidé v muzeu poprvé prohlédnout v září.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme