Očkování proti chřipce provází řada mýtů. Podle lékařů se ale není třeba bát

Právě v těchto dnech nastala ideální doba na očkování proti chřipce, Češi ale dál zůstávají skeptičtí.Vakcínu si nechá píchnout jen asi pět procent lidí, v České republice přitom nemoci podlehne ročně 1500 až 2000 lidí. Mezi lidmi navíc o očkování proti chřipce koluje řada mýtů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teploměr, chřipka

Teploměr, chřipka | Foto: Fotobanka stock.xchng

Chřipka je velmi závažné onemocnění, ročně na ni podle statistik zemře dvakrát více lidí než na následky všech dopravních nehod. Kvůli komplikacím pak bývá každý rok hospitalizováno 7 až 16 tisíc nemocných, v závislosti na typu chřipky.

Vesměs se jedná o osoby starší 65 let nebo o pacienty s chronickým onemocněním srdce, cév, ledvin či jater, s poruchami imunity, případně s cukrovkou. Komplikace hrozí také u malých dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lékařka Zuzana Blechová upozornila na nebezpečí chřipkového onemocnění

Chřipka je virové onemocnění a u dětí vypadá její průběh jinak než u dospělých. Nejvíce se šíří mezi školáky, kteří ji mohou snadno přenášet na rizikové skupiny.

„Laická veřejnost často za chřipku zaměňuje onemocnění jinými viry, které napadají dýchací cesty, a proto má někdo třeba pocit, že u něj chřipka probíhá lehce, ale přitom vlastně žádnou chřipku neměl,“ říká Zuzana Blechová z infekční kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Nemocnice Na Bulovce.

Řada Čechů se proti chřipce nenechává očkovat z obavy, že vakcína může onemocnění přivolat. Strach ale podle doktorky není na místě.

Heger chce zvrátit nedůvěru Čechů vůči vakcínám proti chřipce

Číst článek

„Neočkuje se živým virem, který by mohl vyvolat onemocnění. Možná může mít někdo pocit, že má takzvané chřipkovité příznaky po očkování, což někteří přecitlivělí jedinci mohou mít, třeba i zvýšenou teplotu, nějaké celkové příznaky, ale je to poměrně zřídkavé,“ vyvrací Zuzana Blechová rozšířený mýtus.

Vakcína na chřipku se vyrábí buď z rozštěpeného viru nebo z jeho povrchových částeček. Očkování se připravuje sezónně, protože musí odpovídat aktuálně se vyskytujícím typům virů.

Ideální čas na očkování proti chřipce je právě teď. Lidé o něj ale nestojí

Číst článek

„Proto Světová zdravotnická organizace vždycky v březnu vyhodnotí, které viry cirkulovaly na zeměkouli v minulé sezóně a podle toho se vyrobí vakcína pro sezónu následující. A vždycky v sobě zahrnuje tři typy nejčastějších virů, které kolovaly,“ vysvětluje lékařka.

Očkování chrání před nákazou jen jeden rok, pak se jeho účinek snižuje. Rizikoví pacienti by se proto podle lékařů měli nechat očkovat každý rok.

Hanka Shánělová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme