Od roku 2014 se má změnit péče o duševně nemocné. Pomoci mají miliardy z Bruselu

Dvě desetiletí byla psychiatrická péče v Česku bez povšimnutí. Reforma se vyhnula organizaci a přísunu peněz. Od roku 2014 by se péče o duševně nemocné pacienty měla změnit. Ministerstvo zdravotnictví na to chce dát šest miliard korun z Bruselu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Dobřany

Psychiatrická léčebna Dobřany | Foto: Jana Kosová | Zdroj: Český rozhlas

V lepší budoucnost pro svého nemocného syna doufá Jana Poljaková:

„Nemoc mého syna propukla na střední škole. Učitelé si stěžovali, že neplní, co mu zadali, není schopen odpovídat na otázky.“

Jana Poljaková se už několik let stará o nemocného syna, který trpí schizofrenií. O reformě psychiatrické péče má jasno:

Přehrát

00:00 / 00:00

O změny psychiatrické péče se zajímala Klára Bílá

„Věděla jsem, že se něco děje, že ho musím dostat na léčení. Tak vy musíte zavolat záchranku, ale i policii, protože nikdo se s ním nebude rvát. Jiná cesta není.“

Podporuje proto vznik komunitních center, do kterého chce ministerstvo zdravotnictví investovat čtyři z šesti miliard z Bruselu. Potvrzuje ředitel odboru evropských fondů na ministerstvu Jan Bodnár:

„Investiční prostředky by měly jít na podporu nových typů komunitní péče, zvláště podporovaného bydlení a denních stacionářů a rovněž na podporu akutní péče.“

Léčebny se změní v nemocnice

Ta má posílit i v nynějších psychiatrických léčebnách, které do konce roku změní název na psychiatrické nemocnice.

„Očekávám, že v budoucnu by tato skutečnost mohla mát vliv směrem k akutní péči a k úhradám od zdravotních pojišťoven.“

Konečnou podobu reformy ovlivňuje i Česká psychiatrická společnost v čele s předsedou Jiřím Rabochem. A komunitní péči říká ano:

Psychiatrická léčebna Bohnice | Foto: Filip Jandourek

„Jak říká bývalý prezident Světové psychiatrické společnosti, komunitní péče není cílem, ale je prostředkem, k tomu, aby se péče pro určitou část pacientů stala kvalitnější.“

V to doufá i paní Jana, která se strachuje o synovu budoucnost.

„My se o ty děti teď staráme. Když se ptáme na budoucnost, tak oni řeknou , no, tak je dáte do léčebny, tam dožijí. Jenže to je nejhorší, co může být. Protože tam jsou pokoje po dvaceti, sprcha jediná pro těch dvacet lidí. Jedna doktorka na celou budovu Takže naprosto šílené podmínky.“

Kritici varují před unáhleným rušením velkých ústavů, podle nich by mnoho duševně nemocných skončilo bez domova. Ministerstvo kritiku odmítlo, pacienti na ulici a bez péče nezůstanou.

Klára Bílá, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme