Odborníci náhradní sladidla nezatracují. Nejsou ale všespásná

Umělá sladidla byla svého času velkou módou. Sladili s nimi všichni ti, kteří měli pocit, že mají o pár deka víc, než by měli. Tedy hlavně ženy, které to vůbec nepotřebovaly. To pro diabetiky jsou náhradní sladidla opravdu nutností. A dobré jsou i pro lidi, kteří opravdu mají nadváhu nebo jsou obézní. Každopádně se s umělými sladidly setkáváme čím dál častěji. A už dlouho se debatuje o tom, jestli jsou úplně bezpečná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kostkový cukr

kostkový cukr | Foto: Fotobanka stock.xchng

Potravinám a nápojům s náhradními sladidly se v dnešní době jen těžko vyhneme. Jsou v nápojích i v potravinách. Podle odborníka na výživu Pavla Suchánka to ale nevadí.

„Umělá sladidla, která jsou povolena k používání, mají jednoznačně prokázanou zdravotní nezávadnost. Byly prováděny velmi intenzivní a dlouhodobé zkoušky a testy s několikanásobně vyššími koncentracemi a množstvím, než je běžně používáno, a přesto nebyla prokázána jakákoli zdravotní rizikovost. Říkat, že umělá sladidla mají nějaký zásadní zdravotní negativní vliv, je trochu poplašná zpráva,“ říká Suchánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O náhradních sladidlech mluvila s odborníkem na výživu Pavlem Suchánkem Andrea Skalická

Náhradní sladidla pomáhají vedle diabetiků i lidem, kteří trpí obezitou nebo nadváhou. Při snižování váhy ale nejde jen o cukry.

„Cukr by měl tvořit okolo 10 procent energetických příjmů za celý den. Když tedy odbouráme osm procent energie z cukrů, přesto nám zbude ještě 90 procent energie, kterou může mít poskládanou velmi špatně. Tím pádem, když budeme mít jednoduché cukry pod kontrolou, když budeme mít veliký příjem nasycených mastných kyselin a tuků obecně a celkový energetický příjem vyšší, než by měl být, tak stejně nadváhu a obezitu budeme mít a stejně budeme trpět civilizačními chorobami, jako je například poškození kloubů, které obezitu provází,“ upozorňuje Suchánek.

Naprosto běžně se náhradní sladidla přidávají do nejrůznějších nápojů a cukrovinek, které konzumují i děti. Ty by ale měly spíše dávat přednost potravinám a nápojům s běžným cukrem.

„Děti by měly používat spíše běžný cukr a mít více aktivity než používat náhradní sladidla a myslet si, že ty to za nás vyřeší a dítě nebude mít problém, protože pije nápoj, který žádnou energii neobsahuje. Mělo by to být o tom, že se děti opravdu naučí systém příjmů a výdeje,“ uvádí Pavel Suchánek.

Kdo nečte podrobné informace o složení výrobků, často ani netuší, že náhradní sladidla do těla dostává.

„Myslet si, že náhradní sladidla jsou nebezpečná nebo všespásná, je velmi nerozumné, protože náš životní styl není pouze o cukru nebo o náhradních sladidlech. Ale o celkovém příjmu energie, o celkové pohybové aktivitě a celkovém režimu jako takovém,“ uzavírá Pavel Suchánek.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme