Odkud odlétá virus spalniček

Virus spalniček zneužívá dva různé receptory na povrchu lidských buněk. Jeden mu umožňuje šířit se po těle, zatímco druhý slouží k přenosu infekce na další lidi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spalničky

Spalničky | Foto: Dave Haygarth | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Spalničky jsou jedním z vůbec nejnakažlivějších lidských onemocnění. Každým rokem jimi onemocní asi 10 milionů dětí z celého světa a pro přibližně 120 000 z nich se infekce stane osudnou. Virus spalniček se šíří kapénkovou infekcí a jeho postup mezi neočkovanou populací je velmi rychlý. K tomu, aby viry mohly vstoupit do organismu a šířit v něm infekci, zneužívají různé receptory na povrchu buněk. Je to i případ viru spalniček, který skrze proteinový receptor CD 150 napadá imunitní buňky v dýchacích cestách. Z nich se šíří do lymfatických uzlin, kde se prudce množí.

Aby se však spalničkami mohl nakazit další člověk, musí se nově vzniklé virové částice vrátit zpět do dýchacích cest svého hostitele. Mezinárodnímu týmu vědců se nyní poprvé podařilo identifikovat protein, který virus spalniček využívá jako „odletový terminál“. Je jím receptor nectin-4, který se nachází na povrchu buněk průdušnice. Pro virus, který se přenáší kapénkovou infekcí, bychom si těžko představili příhodnější místo.

Zdroj: INSERM, Nature

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme