Odpadní DNA souvisí s agresivní rakovinou

Záhadná odpadní DNA se zřejmě podílí na vzniku některých typů nádorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Analýza DNA umožňuje lepší poznání podstaty rakovinových onemocnění | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Odpadní neboli "junk" DNA představují takové úseky kyseliny deoxyribonukleové, které nekódují vznik žádných proteinů a nemají žádnou známou funkci. Přesto tvoří až 90 % genomu organismů a jak naznačují výsledky experimentů, jejich odstranění z genomu má závažné negativní následky. Nová studie ale ukazuje na odvrácenou stranu odpadní DNA. Asi 17 % lidské DNA tvoří sekvence, které vědci označují jako L1 elementy. Zatím se zdálo, že jsou to jen molekulární parazité, kteří se nestarají o nic jiného než své vlastní přežívání v genomu.

Některé studie ale ukázaly, že L1 elementy se občas přece jen přepisují do proteinů. Vědce z Nottinghamské univerzity zajímalo, v jakých typech buněk se tyto proteiny budou vyskytovat. Zatím je objevili pouze v nádorových buňkách izolovaných z karcinomů prsu a karcinomů tlustého střeva. A co víc, tři ze sledovaných proteinů se objevovaly pouze v agresivních nádorech střeva. Tento objev naznačuje, že produkty odpadní DNA mohou být určitým způsobem spojeny s progresí agresivity nádorů. L1 elementy se v genomu nacházejí v blízkosti takzvaných tumor-supresorových genů, které brání vzniku nádorových buněk. Vědci se domnívají, že L1 elementy mohou blokovat jejich funkci a otevírat tak dveře nádorovému bujení.

Rakovina prsu - ilustrační obrázek | Foto: Fotobanka Profimedia

Zdroj: Genomics, New Scientist

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme