Opálená kůže je kompromis

My Středoevropané máme světlou pleť, ale pod ultrafialovými paprsky se většina z nás rychleji či pomaleji barví dohněda. Příčinou takové evoluční vychytávky je zřejmě vysoká sezonní variabilita v množství dopadajícího slunečního záření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Západ slunce

Západ slunce | Foto: Comstock Images

Pokud bychom měli setrvale tmavou pleť, nemuseli bychom si dělat starosti se spáleninami a rakovinou kůže, ale v zimě by nám chyběl vitamín D. Světlá pleť, která by se nikdy neopálila, by nám zase přivodila spáleniny a zruinovala zásoby fotosenzitivní kyseliny listové. Tento vitamín ze skupiny B-komplexu je nezbytný pro buněčné dělení a jeho nedostatek v době těhotenství může způsobit defekty plodu. Světlá pleť, která se v létě dokáže opálit, je proto jakýmsi kompromisem.

K tomuto závěru došli vědci z Pennsylvánské státní univerzity, kteří zkoumali úhly, pod jakými v různých zeměpisných šířkách dopadají na zem ultrafialové paprsky typu A a B. Významné jsou především paprsky typu B, které v kůži stimulují tvorbu vitamínu D, ale také ničí molekuly kyseliny listové. A právě u tohoto typu paprsků je nejvyšší sezónní variabilita v množství záření, které ve vyšších zeměpisných šířkách dopadá na povrch Země.

Zdroj: PNAS, Penn State

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme