Ordinace alergologů se plní pacienty. Nejvíc je teď trápí kvetoucí bříza

Také vás na jaře začala trápit alergie? Rozhodně nejste jediní. Rok od roku totiž pacientů s alergií přibývá. V těchto dnech na nás navíc působí jeden z nejagresivnějších jarních alergenů - bříza. Lékaři tak musí ošetřovat více pacientů než obvykle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alergické kýchání, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Sebastian Smit

„Já problémy mám, a proto jsem svého alergologa navštívila. Po tom razantním oteplení, které přišlo po dlouhé zimě, se problémy dostavily najednou a docela v silné intenzitě,“ říká paní Renata.

Není jediná, kdo v těchto dnech přišel do Ústavu klinické imunologie a alergologie v královéhradecké fakultní nemocnici. Denně tu teď ošetří desítky pacientů. Jejich potíže jsou dost podobné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za hradeckými alergiky se s mikrofonem vypravil redaktor Ondřej Vaňura. Zjišťoval také, jak nejlépe proti nepříjemné alergii bojovat

„Prvně mě začaly trápit oči. Začaly štípat, neustále jsem měla potřebu si je mnout. Pak se spustily i slzy. A co mě trápí, to je ucpaný nos a serózní rýma,“ popisuje paní Renata.

Alergie na jaře trápí i ty, kteří během roku žádné problémy nemají. „Přicházejí k nám pacienti třeba po práci na zahradě o víkendu, po cyklistickém výletu, po prvních tenisových zkušenostech,“ zmiňuje primářka Irena Krčmová a pokračuje:

„Naši pacienti by měli být zaléčeni léky, které nazýváme antihistaminika, nebo popřípadě by měli mít protizánětlivé nosní spreje či připraveny své vdechované léky, pokud mají astma.“

Kromě toho nám ale podle primářky Krčmové můžou pomoci i jiné věci. „Mořská voda do nosu, která nám umožňuje opláchnout sliznice od pylů nebo třeba i automobilových zplodin.“

Bříza pýřitá | Foto: Kristian Peters, Wikipedia

Alergie nás může potkat v jakémkoliv věku. Úplně nejdříve by nám měl poradit praktický lékař. Až ten nás v případě nutnosti pošle ke specialistům.

„Alergie narůstají a posouvají se do nižších věkových skupin. Je to pravděpodobně vícefaktorová záležitost, týká se narůstající hygieny, týká se znečišťování životního prostředí, chemizace životního prostředí,“ dodává Irena Krčmová.

V současnosti v České republice trpí alergií zhruba 25 procent populace.

Ondřej Vaňura Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme