Ostatky Sloního muže by měly být konečně pohřbeny, myslí si část Britů

V Británii vznikla iniciativa, jejímž cílem je zajištění řádného křesťanského pohřbu pro Josepha Merricka, známého jako Sloní muž. Velkou část života se Merrick živil tím, že ukazoval své deformované tělo, a po smrti byly jeho kosti vystaveny v londýnském muzeu. Jeho příběh zfilmoval americký režisér David Lynch.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smrt

Smrt | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

O pohřbení Merrickových ostatků usiluje Valerie Howkinsová, vnučka člověka, který takzvaného Sloního muže zaměstnával ve svém cirkusu.

Mimo jiné se také brání tradičnímu vyobrazování svého předka jako zištného, cynického obchodníka, který zneužíval neštěstí druhých – svým svěřencům podle ní nabízel prakticky jediný možný způsob obživy a zároveň s nimi soucítil a staral se o ně.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Británii vznikla iniciativa, jejímž cílem je zajištění řádného křesťanského pohřbu pro Josepha Merricka, známého jako Sloní muž

Howkinsová teď tvrdí, že Joseph Merrick by rozhodně nechtěl, aby byly jeho ostatky vystavovány jako kuriozita. Byl prý hluboce věřícím křesťanem a přál by si, aby byly jeho kosti řádně pohřbeny.

Joseph Merrick se narodil roku 1862 v Leicesteru do chudé rodiny. Přibližně od pěti let se u něj začaly projevovat příznaky, které z něj postupem let udělaly Sloního muže – jeho kůže i kosti nekontrolovaně rostly.

Do 13 let chodil do školy, pak se krátce živil rolováním cigaret. Otec a nevlastní matka ho nakonec vyhnali z domu a útočiště našel Merrick u svého strýce. Zkoušel různá povolání a kolem roku 1884 skončil ve službách člověka, který se zabýval vystavováním kuriozit. Lidé začali platit za to, aby se na něj mohli podívat jako na lidskou zrůdu.

Po nějaké době si Sloního muže všiml lékař Frederic Treves. Vyšetřoval ho a zajistil mu vcelku pohodlný pokoj v londýnské nemocnici. Shledal, že Merrick sice prakticky nemůže srozumitelně mluvit, jinak jde ale o inteligentního a citlivého člověka.

Případ Sloního muže zaujal bohaté Angličany. Pořádaly se sbírky na pomoc, a dokonce ho navštívila princezna z Walesu. Merrickova choroba ale byla nevyléčitelná a v 27 letech zemřel. Jeho kostra je teď v Londýnské královské nemocnici. Zkoumat ji ovšem mohou jen medici a lékaři, nikoliv veřejnost.

Existovalo několik teorií o tom, jakou nemocí vlastně Joseph Merrick trpěl. Dnes se lékaři kloní k názoru, že šlo o Proteův syndrom, při němž dochází k nekontrolovatelnému růstu kůže, kostí i pojivových tkání a k vytváření četných nezhoubných nádorů.

Fotografie z konce Merrickova života ukazují, že měl zdeformované a zvětšené obě nohy, pravou ruku i pravou polovinu hlavy, která byla oproti té zdravé polovině prakticky trojnásobná. Jeho kosti a lebka byly pokryty četnými výrůstky.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme