Ötzi měl hnědé vlasy a oči a trpěl lymskou boreliózou

Jako nejstarší doložený případ vraždy na světě charakterizuje BBC případ pravěkého muže Ötziho. Zabil ho šíp. Jeho mimořádně dobře zachované tělo se našlo v roce 1991 v italských Alpách. Muž přezdívaný Ötzi žil asi před pěti tisíci třemi sty lety. Vědci teď zveřejnili jeho genetickou výbavu. Zjistili například, že měl hnědé oči i vlasy a krevní skupinu nula.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ötzi, muž z ledovce | Foto: South Tyrol Museum of Archaeology

Ötziho předkové pocházeli zřejmě z Blízkého východu. Ötzi je bližší dnešním obyvatelům Korsiky a Sardinie než obyvatelům alpských oblastí, i když Ötzi sám prý nikdy neopustil alpský region..

„Potvrzuje se to, co bylo známé předtím, že první neolitická vlna byla z oblasti Mediteránu. Tady se ukazují jakési genetické vazby, že obyvatelé Korsiky a Sardinie mohli mít společné předky s neolitiky, ale pozor, obyvatelstvo na Sardinii a Korsice je velmi archaické, velmi starobylé,“ řekl antropolog Václav Vančata.

Přehrát

00:00 / 00:00

Antropolog Václav Vančata mluví o Ötzim ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3

Z toho podle něj vyplývá, že spíše než o přímé vazby se jedná o velmi starobylou medireránní populaci, zřejmě neolitickou.

Vědci zjistili, že Ötzi měl alergie na laktózu (mléčný cukr) a podle BBC je to také zřejmě první doložený případ nákazy lymskou boreliózou.

Pravěký muž měl i genetické predispozice ke kornatění tepen. Dnes je toto onemocnění důsledkem tučné stravy, kouření, nedostatku pohybu. Nic z toho ale v mladší době kamenné nepřicházelo v úvahu.

„Ukazuje to, že onemocnění kardiovaskulárního systému rozhodně nejsou civilizační chorobou,“ uvedl vedoucí vědeckého týmu Albert Zink z Bolzana.

Rádio Česko, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme