Ovulující ženy nevolají svým otcům

V době ovulace ženy přitahují typicky „mužské“ charakteristiky, jako jsou drsné rysy tváře nebo hluboký hlas. Nová studie však ukazuje, že existují i věci, kterým se ženy během ovulace naopak vyhýbají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volání na Linku bezpečí je zdarma jak z pevné linky, tak z mobilního telefonu | Foto: Fotobanka stock.xchng

U většiny druhů savců se samice v nejplodnějším období vyhýbají sociálním interakcím se svými mužskými příbuznými. Z evolučního hlediska je to logické, protože se tak snižuje riziko příbuzenského křížení a jeho negativních následků pro potomstvo. Až dosud však nikdo nevěděl, jestli se podobného pravidla podvědomě drží také ženy. Psychologové z University of Miami tuto otázku řešili s využitím trochu netradičních prostředků. Místo psychologického testování pokusných osob totiž zvolili analýzu dat z jejich mobilních telefonů.

Výpisy volání 48 žen v plodném věku ukázaly, že během ovulace ženy svým otcům telefonují méně než jindy a pokud už s nimi mluví, ukončí hovor dříve. V době vysoké plodnosti studované ženy strávily hovorem s otcem v průměru 1,7 minuty denně, zatímco ve fázích cyklu s nízkou šancí na otěhotnění to byly 3,4 minuty denně. Podle autorů studie je pravděpodobné, že jde o psychologický mechanismus, který má snížit riziko narození méně zdravého a odolného dítěte. Zajímavé také je, že během vysoké plodnosti se frekvence i délka volání matkám naopak zvýšily ze 4,2 minut denně na 4,7 minut denně. Psychologové to vysvětlují tím, že během ovulace ženy podvědomě cítí větší potřebu rady starších a zkušenějších.

Obvykle se domníváme, že nás civilizace a změny, které lidská kultura prodělal během své krátké historie, osvobodily od biologických sil, které řídí chování zvířat. Výsledky této studie však ukazují, že osvobození není úplné a naše každodenní rozhodnutí jsou zřejmě stále svázány s pradávnými faktory, které ovlivňují přežití a rozmnožování.

Zdroj: University of Miami, Psychological Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme