Pacienti s těžkým průběhem chřipky dostanou speciální lék

Ministerstvo zdravotnictví dnes uvolnilo 1440 balení protichřipkového léku Relenza. Požádat o něj můžou ředitelé všech lůžkových zdravotnických zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Intenzivní péče | Foto: www.linet.cz

Podle náměstka ministra Ferdinanda Poláka je preparát určen výhradně pro léčbu těžkých případů:

„Je na ošetřujícím lékaři v dané nemocnici, zda předpokládá, že daný případ hrozí rozvojem závažných komplikací. Standardně chřipka u nekomplikovaných průběhů není určena k tomu, aby byla léčena antivirotiky.“

Pacienti bez komplikací by se podle Poláka měli řídit běžnými léčebnými postupy. To je klid na lůžku, podávání antipyretik, dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální chřipkovou situaci popsal ve Stalo se dnes Radiožurnálu hlavní hygienik Vladimír Valenta

V Česku v posledních dnech přibylo pacientů s obzvlášť závažným průběhem nemoci. Hospitalizováno bylo minimálně 80 lidí a 11 už zemřelo.

Preparát Relenza je obdobou léku Tamiflu, jeho výrobcem je nadnárodní koncern GlaxoSmithKline.

Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty už se dá hovořit o počínající epidemii. Nárůst onemocnění přitom jde napříč republikou.

„Nejvyšší počet chřipkových onemocnění lze definovat v Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Zlínském kraji,“ upřesnil Valenta.

Nejvíc ohroženi chřipkou jsou lidé s plicními a kardiovaskulárními onemocněními či diabetem a starší osoby. „Možná až 80 procent ze zemřelých byli právě tito lidé,“ dodal hlavní hygienik.

Jana Zemanová, Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme