Pacienti s těžkým průběhem chřipky dostanou speciální lék

Ministerstvo zdravotnictví dnes uvolnilo 1440 balení protichřipkového léku Relenza. Požádat o něj můžou ředitelé všech lůžkových zdravotnických zařízení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Intenzivní péče | Foto: www.linet.cz

Podle náměstka ministra Ferdinanda Poláka je preparát určen výhradně pro léčbu těžkých případů:

„Je na ošetřujícím lékaři v dané nemocnici, zda předpokládá, že daný případ hrozí rozvojem závažných komplikací. Standardně chřipka u nekomplikovaných průběhů není určena k tomu, aby byla léčena antivirotiky.“

Pacienti bez komplikací by se podle Poláka měli řídit běžnými léčebnými postupy. To je klid na lůžku, podávání antipyretik, dostatečný přísun tekutin, vitamínů a minerálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální chřipkovou situaci popsal ve Stalo se dnes Radiožurnálu hlavní hygienik Vladimír Valenta

V Česku v posledních dnech přibylo pacientů s obzvlášť závažným průběhem nemoci. Hospitalizováno bylo minimálně 80 lidí a 11 už zemřelo.

Preparát Relenza je obdobou léku Tamiflu, jeho výrobcem je nadnárodní koncern GlaxoSmithKline.

Podle hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty už se dá hovořit o počínající epidemii. Nárůst onemocnění přitom jde napříč republikou.

„Nejvyšší počet chřipkových onemocnění lze definovat v Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském a Zlínském kraji,“ upřesnil Valenta.

Nejvíc ohroženi chřipkou jsou lidé s plicními a kardiovaskulárními onemocněními či diabetem a starší osoby. „Možná až 80 procent ze zemřelých byli právě tito lidé,“ dodal hlavní hygienik.

Jana Zemanová, Alžběta Havlová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme