Pacientům s ALS by mohly pomoci kmenové buňky, které zpomalují odumírání neuronů
Nemocným Amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) by mohly pomoci kmenové buňky kostní dřeně. Podle českých vědců můžou průběh choroby zpomalit a život pacientů tím pádem prodloužit. Vyléčit nemoc ale bohužel zatím neumějí.
Zvířatům s ALS kmenové buňky prodloužily život o 37 procent.
Podle Evy Sykové z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd mají totiž jakýsi podpůrný, záchranářský efekt.
„U zvířat se ukázalo, že kmenové buňky zachrání míšní motoneurony, které jsou poškozené. Tím tak rychle neodumírají. Mají kolem sebe takové sítě, které je vyživují a ty se u tohoto onemocnění rozpadají,“ uvedla vědkyně.
U zvířat čeští vědci prokázali, že kmenové buňky zabraňují tomuto rozpadání. Zda prodlouží život také lidem, ukáže až čas.
Kromě účinků buněk kostní dřeně vědci také řeší finanční náročnost léčby, kmenové buňky se totiž musejí pacientům podávat opakovaně každý třetí nebo šestý měsíc v roce.
Na ALS se snaží upozornit také takzvaná kbelíková výzva, která koluje po internetu. České a zahraniční osobnosti i neznámí lidé se polévají ledovou vodou.
Každý člověk prostřednictvím videa vyzve další tři odvážlivce a následně se polije kbelíkem vody s ledem. Tři nominovaní mají den na splnění úkolu, nebo musejí přispět americké Asociaci pro boj s amyotrofickou laterální sklerózou.
K činu se už odhodlalo mnoho zahraničních i českých osobností. Ledovou vodou se polili například americký exprezident George W. Bush, šéf Microsoftu Bill Gates, sprinter Usain Bolt nebo herec Will Smith.
Z českých osobností se zapojili brankář Petr Čech, tenista Tomáš Berdych nebo zpěvačka Lucie Vondráčková. Výzvu už také splnil slovenský prezident Andrej Kiska.
Americká asociace pro boj s touto nemocí už díky tomu vybrala v přepočtu 880 milionů korun. V posledních dnech celková suma roste o sto a více milionů korun denně. Dříve se přitom asociaci dařilo vybrat jen zlomek těchto peněz.