Pasivní kouření nesvědčí ani mentálnímu zdraví

Škodlivé účinky, které má „kouření z druhé ruky“ na fyzické zdraví člověka, jsou široce zdokumentovány. Nová studie ale ukazuje, že narušeno může být i naše duševní zdraví. Ministerstva zdravotnictví tak zřejmě dostanou šanci oživit nálepky na tabákových výrobcích novým varováním.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zapálená cigareta | Foto: Fotobanka stock.xchng

Vědci z Londýnské univerzity dlouhodobě sledovali 5560 dospělých zdravých nekuřáků a 2595 kuřáků. Zaměřili se na psychický stav a hospitalizaci na psychiatrických odděleních. Do jaké míry byli nekuřáci vystaveni pasivnímu kouření, vědci objektivně zjistili z jejich slin. Stanovili v nich hladinu sloučeniny konitinu, který představuje hlavní produkt metabolizmu nikotinu.

Celkem 14,5 % účastníků si stěžovalo na úzkostné stavy. U nekuřáků, kteří byli často vystaveni tabákovému kouři, byly tyto stížnosti častější než u nekuřáků, kteří se zakouřenému prostředí dokázali vyhýbat. Během dalších šesti let se 41 účastníků studie ocitlo v péči psychiatrů. Převahu mezi nimi tvořili aktivní i pasivní kuřáci s vysokou hladinou konitinu ve slinách. Jejich problémy byly diagnostikovány jako schizofrenie, deprese, delirium a další psychiatrické poruchy.

Data, která vědci získali a která hovoří o škodlivosti nikotinu pro duševní zdraví, souhlasí s výsledky dřívějších studií. Experimenty na pokusných zvířatech ukázaly, že tabák může vyvolávat negativní rozpoložení a lidské studie zase ukazují na spojitost mezi kouřením a depresemi.

Zdroj: Science Daily, Archives of General Psychiatry

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme