Pavel Hrubčín absolvoval ve zlínské nemocnici už 94. odběr krve

Akce Daruj krev s Českým rozhlasem přivádí do tuzemských transfuzních stanic i velmi zkušené dárce. Pavel Hrubčín je jedním z nich. Žije ve Slavičíně a dnes absolvoval ve zlínské nemocnici už 94. odběr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daruj krev s Českým rozhlasem Ostrava | Foto: ČRo Ostrava

Sedmapadesátiletý Pavel Hrubčín zažil v souvislosti s nejcennější tekutinou světa i rodinnou tragédii.

„Můj otec potřeboval krev, a protože ji neměli, tak mu ji dali o dva dny později. Ale to už bylo pozdě. Tím pádem se jeho zdravotní stav zhoršil a tím skončil,“ svěřuje se Hrubčín, který má před každým odběrem zajetý rituál:

„Den předem je nějaká dieta. Do 17 hodin můžu jíst dietní jídlo. Napít se samozřejmě mohu nějakého čaje. Mléko ne.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Pavlem Hrubčínem natočil redaktor ČRo Pavel Sedláček

Logicky i ke dni odběru patří výživová kázeň. „Ráno piji doma jenom čaj. Pak, až mi vezmou vzorky na testy, už si dám rohlík a čaj s citronem. A to je všechno,“ seznamuje s rituály Hrubčín. Po odběru samozřejmě půst končí.

„Když vezmou odběr, tak tady je takové malé občerstvení - džus a čokoláda. V jídelně pak dostaneme poukázku, vybereme si obložený talíř,“ říká několikanásobný dárce.

„Je pravda, že se mi splnil sen. Já jsem si chtěl udělat alespoň tu šedesátku. Když mi to zdraví dovolilo a zatím dovoluje, beru to jako normální věc a není to fráze,“ dodává Pavel Hrubčín, který má za sebou 94 odběrů a stovku chce nejen zdolat, ale také o několik čísel překonat.

Dnešní akce Daruj krev s Českým rozhlasem hlásí ve Zlíně jedno z nejvyšších čísel v historii. Do transfuzní stanice krajské nemocnice přišlo 68 dárců. Bylo mezi nimi i 15 prvodárců, nakonec ale po vyšetření mohlo k odběru jen devět z nich.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme