Pětina obyvatel Česka trpí obezitou

V Česku přibývá obézních lidí, za deset let se jejich podíl v populaci zvýšil ze čtrnácti na jedenadvacet procent. To je hlavní závěr dnes zveřejněného průzkumu, který podnikla agentura STEM/MARK pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. V minulém roce se tento trend poněkud zastavil, ale odborníci upozorňují, že zatímco drtivá většina žen považuje obezitu za vážný problém, muži zdravotní rizika spojená s nadbytečnými kilogramy podceňují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivní břicha (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Průzkum se uskutečnil na reprezentativním vzorku, ale odpovídá to našim poznatkům z praxe,“ říká Martin Matoulek, obezitolog ze třetí interní kliniky Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O obezitě v Česku mluvil na Radiožurnálu Martin Matoulek z III. interní kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy

Podle něj je za nárůstem obézních lidí stravování a nedostatek pohybu: „Potřebujeme čím dál méně pohybu k tomu, abychom zajišťovali naše potřeby, abychom získali potravu a dělali to, co nás baví.“

Celé tři čtvrtiny mužů v Česku nepovažují nadváhu za vážný problém, zatímco devadesát procent žen ano.

„U žen jsme na krásu citlivější. Soutěže krásy ovládají modelky s body mass indexem nižším a čím štíhlejší, tím lépe. K nám mužům jsou ženy tolerantnější. U mužů proto jako by ta nadváha neexistovala či nebyla problémem,“ dodává Matoulek.

Obézních je méně ve městech a mezi vysokoškoláky

Citovaný průzkum, do něhož se zapojilo přes dva tisíce respondentů, také zjistil, že obezita se méně vyskytuje mezi lidmi s vyšším vzděláním a těmi, kteří žijí ve městech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu obezity se Radiožurnál věnoval i v Ozvěnách dne s primářem Petrem Suchardou

„Vysokoškoláci se obecně nejlépe starají o svůj zdravotní stav, mají také více financí na to, aby navštěvovali různá fitness centra. Na vesnici se žije bohužel tradičním životem a trochu se to obrátilo. Dřív se říkalo, že na vesnicích mají lidé více pohybu, ale myslím, že už to neplatí,“ vysvětlil primář 3. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Petr Sucharda.

Jedním z důležitých výsledků průzkumu je i to, že pokud je někdo obézní už v dětství, má často problémy i v dospělosti. „Víme, že z obézních dětí většinou vyrůstají obézní dospělí. I když v České republice není podíl obézních dětí tak vysoký jako v jiných zemích, tak je to vážný problém a tam se musí napírat preventivní úsilí,“ podotkl Sucharda.

Martin Hromádka, pir, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme