Pevné postoje mohou porazit moc peněz, věří 'děvče z Ruska' Marija Aljochinová

V Česku je Marija Aljochinová, jedna z někdejších klíčových tváří ruské skupiny Pussy Riot. Patří mezi hlavní hosty mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Mladá Ruska přijela diskutovat o lidských právech i o poměrech v ruských věznicích, kde sama strávila necelé dva roky. Nejen o politice mluvil s Mášou Aljochinovou redaktor Vojtěch Berger.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marija Aljochinová

Marija Aljochinová | Zdroj: ČTK

Sedíme v podzemní místnosti jednoho z jihlavských kinosálů. Marija Aljochinová má rozhovory natěsnané za sebou v desetiminutových taktech.

Zajímá mě, jak vypadá její pracovní den v Rusku. Marija vysvětluje, že nemá běžnou osmihodinovou pracovní dobu a dochází do kanceláře, která není označená. Na domě nenajdete žádnou jmenovku. Pracuje tam tým lidí, kteří se zasazují o práva vězňů v Rusku a pracují na dalších projektech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejen o politice mluvil s Marijou Aljochinovou redaktor Vojtěch Berger

Marija si nedělá iluze o tom, že by úřady nevěděly, kde ona a její kolegové pracují. Říká ale, že chce aspoň co nejvíc ztížit situaci všem nepovolaným, kdo by kancelář chtěli najít. Je to prý hra, tak trochu jako celý život v Rusku.

Sedmadvacetiletou Mariju necelé dva roky po propuštění z vězení živí hlavně honoráře za veřejná vystoupení. Většinu času tráví v Rusku, prý aby neztratila kontakt s tamní realitou. Pozvánku do ciziny na diskusi o lidských právech ale zatím nikdy neodmítla.

Kdyby měla jedním slovem popsat svoje aktuální povolání, co by to bylo? Prý zkrátka „děvče z Ruska“. Marija se nechce vtěsnávat do kolonek lidskoprávní aktivistky nebo umělkyně, baví ji dělat všechno, podle toho, co je zrovna potřeba.

Skromný muž s bílými vousy. V plném sále v Jihlavě 'vystoupil' Julian Assange

Číst článek

Její tým působí i v ruských regionech. Mluví tam s propuštěnými vězni a poskytují právní pomoc těm, kdo ve vězení z politických důvodů stále jsou. Konkrétním výsledkem jejich práce by měla být i interaktivní mapa ruských věznic a nápravných zařízení, která by srovnávala podmínky vězňů v jednotlivých místech Ruska. Dostupná na internetu by mohla být začátkem příštího roku.

Pussy Riot | Foto: oficiální Facebook Pussy Riot

Marija přijela do Jihlavy bez druhé slavné tváře Pussy Riot Naděždy Tolokonnikovové. Svět si je ale zapamatoval spolu, dohromady. Můžou fungovat každá zvlášť? Není to prý jen Máša a Naďa. Pussy Riot tvoří podle Mariji Aljochinové řada lidí, kteří si zaslouží, aby o nich svět věděl.

Rusko se změnilo, cíle Mariji ne

Rusko se během posledních tří let podle Máši změnilo. Země se dostala do několika ozbrojených konfliktů - toho na východní Ukrajině a toho v Sýrii. Cíl ale zůstává pro Aljochinovou stejný: změnit způsob, jakým se Rusku vládne.

Pussy Riot loni s použitím vulgárních slov kritizoval i český prezident Miloš Zeman. Jak si Marija Aljochinová vysvětluje, že právě v Česku, Maďarsku nebo na Slovensku jsou slyšet politici, kteří Putinovu režimu buď otevřeně nadbíhají, nebo se alespoň snaží nedostat se s ním do střetu?

Festival dokumentů v Jihlavě představí film Matrix AB o Andreji Babišovi

Číst článek

Aljochinová za tím vidí obchodní zájmy. Podle ní si středoevropští politici najdou cestu i k jakémukoli jinému režimu v Rusku, který by případně vystřídal ten Putinův. Pořád ale věří, že pevné postoje někdy dokážou porazit moc peněz, i když jde o tak velké peníze jako při obchodech s Ruskem.

O dalších plánech Marija Aljochinová nechce mluvit. Nedokáže prý předvídat ani tu nejbližší budoucnost. Podílí se například na fungování nezávislého informačního serveru MediaZona se zaměřením na justici, lidská práva a vězeňství.

ČRo, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme