Plzeň ocenila 15 zachránců za odvážné činy. Mezi nimi šestiletou Nikolku

Také letos se vedení města Plzně rozhodlo ocenit mimořádné činy spojené se záchranou života nebo majetku. Na radnici se dnes odpoledne sešlo 15 hasičů, záchranářů, policistů a strážníků, ale i obyčejných lidí, kteří se nebáli, zachovali se duchapřítomně a podali včas pomocnou ruku těm, kteří to potřebovali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeňská radnice

Plzeňská radnice | Foto: Lukáš Milota | Zdroj: Český rozhlas

Patnáct zachránců převzalo pamětní plakety a věcné dary za dvanáct odvážných činů. Absolutně nejdelší potlesk a největší uznání patřilo letos teprve šestileté Nikolce Kodalíkové. Ta přivolala záchrannou službu svojí mamince, která dostala epileptický záchvat.

Nejenže vytočila tísňovou linku a řekla, co se děje, navíc komunikovala s dispečerkou a mamince poskytla první pomoc. A jak vlastně šestileté dítě napadne vytočit 155?

„Měla jsem to doma napsané na papírku. Chviličku mi ale trvalo, než jsem ho našla, protože máma ho vždycky někam zašantročí,“ prozradila Nikolka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na předávání ocenění za mimořádné činy natáčela redaktorka Jana Kosová

Její maminka Lucie Kodalíková je epileptička, a tak svou dceru na takovou situaci dopředu připravila. Přesto, jak sama říká, je obdivuhodné, že holčička neztratila hlavu a zachovala se tak pohotově:

„Já jí naprosto fandím. Je pravda, že Nikolka už byla svědkem několika událostí, které se staly, ale nečekala bych to. Manžel jí říkal, aby si napsala na lísteček do pokojíčku telefonní číslo, na které má volat, a aby volala, když se něco takového stane,“ popisuje Nikolčina maminka.

Na záchranné službě zvedla Nikolce telefon dispečerka Věra Romová. I ona převzala ocenění: „Tady bylo evidentní, že holčička je na tu situaci rodiči připravená. Zvládla to úžasně. Byla velice statečná, reagovala báječně. Už samotný fakt, že vytočila tísňovou linku a musela s námi komunikovat, je určitě stresová záležitost, když má strach o maminku,“ říká dispečerka záchranky.

Mezi oceněnými mimořádnými činy nemohla chybět pomoc francouzským studentům, se kterými na dálnici D5 havaroval autobus. Jedna 16letá dívka a řidič přitom přišli o život. Studentům, kteří po nehodě nemuseli zůstat v nemocnici, poskytla azyl 31. základní škola:

Francouzský autobus havaroval na dálnici D5 u Rokycan | Foto: Petr Kološ

„Byla to situace, na kterou jsme nebyli zvyklí. Jednali jsme intuitivně, a možná proto jsme jednali dobře,“ zmiňuje ředitel školy Václav Fišer, který dodává: „A trošku na ni vzpomínám v dobrém, protože jsem zjistil, že mám kolem sebe lidi, na které se mohu spolehnout.“

Pamětní plaketu převzal také strážník městské policie Eugen Császta. S kolegyní Helenou Hájkovou zachránili ženu, která chtěla spáchat sebevraždu. Našli ji v kolejišti v oblasti Božkova a to ve chvíli, kdy už se blížila vlaková souprava. Díky nim se dostala do bezpečí a do rukou lékařů:

„Víceméně vás to naplní, že děláte něco záslužného. Nejenom to, aby vás lidé jakoby peskovali za to, že nasazujete botičky a dáváte jim neoprávněně pokuty. Takže si myslím, že to byl takový jeden počin, kdy vidíte, že ta práce má smysl,“ přiznává strážník.

Mezi oceněnými byl také student Stanislav Hanák, který pomohl spolužačce po kolapsu. Jeho příběh jste mohli slyšet v Českém rozhlasu Plzeň.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme