Plzeňští chirurgové operují játra za pomoci kmenových buněk

Plzeňští chirurgové začali jako první v republice používat kmenové buňky při operacích nádorů jater. Je to převratná a velmi nadějná metoda, která je celosvětově teprve v začátcích. V Plzni už ale pomohla 12 pacientům, kteří by jinak neměli šanci přežít.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace (ilustrační foto)

Operace (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kmenová buňka na sebe dokáže vzít podobu jakékoliv buňky v organismu. Když ji lékaři nasadí do jater, stane se z ní jaterní buňka. Dá se tak podpořit růst jaterní tkáně, které musí být dost hlavně při operacích velkých nádorů.

Někdy je totiž potřeba odstranit tak velký kus orgánu, že by jeho zbytek nestačil na zajišťování životně důležitých funkcí - jako je detoxikační nebo imunologická funkce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o nové metodě léčby jater zjišťovala redaktorka Jana Kosová

„Máme několik možností. Buď necháme játra předoperačně dorůst, což se nepodaří u všech, a tam, kde máme strach, že by játra nedorostla natolik, aby utáhla funkce, tak do nich dáme buňky. Ty se pomnoží a mění se v hepatocyty, tedy v jaterní buňky. A regenerace je podstatně větší,“ vysvětluje docent Tomáš Skalický z Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň.

Na první pohled to vypadá jednoduše, ale je to věc poměrně složitá. „Nejdřív musíme mít vyřazenou část, kterou budeme odstraňovat. To znamená, cévy jsou zavřené. Ve druhém kroku do cév otevřených na tu stranu, kam chceme, aby nám narostla, pustíme kmenové buňky. Počká se čtyři neděle, játra narostou a pak můžeme postiženou část bezpečně odstranit,“ doplňuje Skalický.

Úspěšná operace u 12 pacientů

Za dva roky dostalo kmenové buňky do jater 12 pacientů. A výsledky jsou podle Tomáše Skalického dobré. „Z lidí, kterým to bylo aplikováno, došlo u všech k nárůstu jaterního parenchymu, který jsme si hýčkali. U jednoho nemocného z jiných důvodů operace neproběhla. U ostatních to proběhlo a je to tak, jak jsme chtěli. To znamená, podařilo se nádor odstranit,“ dodává Skalický.

Plzeňská chirurgická klinika patří nejen k české, ale k evropské špičce v léčbě rakoviny jater. Podle přednosty Vladislava Třešky ročně provede kolem 80 operací jater, z toho zhruba 75 onkologických. Jejich úspěšnost je vysoká.

„V současnosti celosvětově je operabilní v době diagnózy rokoviny jater pouze 25 procent nemocných. Ostatní nemají šanci nebo jsou léčeni pouze onkologicky, což bohužel znamená prodloužení života o několik týdnů či měsíců. Pokud 25 procent je operováno, tak pět let v plné kvalitě života mohou sportovat a cokoli. Přežívá 60 procent nemocných, což je obrovské číslo,“ uzavírá Třeška.

O zkušenost s operacemi jater za podpory kmenových buněk se plzeňští lékaři podělili na 40. mezinárodním chirurgickém kongresu, který dnes končí v Plzni.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme