Po celém světě roste počet dětí, které se narodí předčasně

Procento nedonošených dětí celosvětově stále stoupá. Jedním z důvodů je podle lékařů rostoucí podíl umělého oplodnění.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

novorozenec v inkubátoru | Foto: Babyweb.cz

Stále více žen dnes těhotenství z nejrůznějších důvodů odkládá. Když pak chtějí založit rodinu přirozenou cestou, nebývají úspěšné.

V České republice se množství takových žen zvýšilo za posledních deset let o 2,5 procenta, podobně také v Rakousku a dalších vyspělých evropských zemích.

Výjimkou je naopak Švédsko, kde množství předčasně narozených dětí pokleslo.

Čeští lékaři doslova vypiplají tisíce dětí ročně. Jedním z nich je i dnes sedmiletý Robert, jehož předčasné narození posunulo hranice české neonatologie o pořádný kus dopředu. Na svět přišel o 14 týdnů dříve, což je termín, o kterém se mluví jako o hraničním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Květa Moravcová přináší příběh předčasně narozeného Roberta

„Já jsem si nepřipouštěla, že by to mohlo dopadnout nějak fatálně. Člověk prostě žije, ani nemá čas přemýšlet. Ještě jsem měla doma starší dceru. Ale vlastně potom, když to s Robouškem začalo vypadat, že by jako přežil, tak jsem se hrozně obávala, co s ním udělá to, že místo aby byl v prvních dnech po porodu u mámy, tak leží v inkubátoru, okolo něj pípají přístroje,“ vzpomíná Robertova matka Daniela Ernestová.

Těhotenství prý probíhalo v podstatě bez problémů až do dne, kdy se dostavily bolesti. To ale bylo už ve 24. týdnu. V porodnici U Apolináře se lékaři nejprve snažili těhotenství udržet, potom ale usoudili, že nelze dál pokračovat.

„Vážil 690 gramů, měřil asi 32 centimetrů. Vlastně to bylo ještě takové nedovyvinuté koťátko se zalepenýma očičkama. Poté, co jsme si prošli ještě různými vážnými zdravotními komplikacemi, tak nakonec tady teď stojí se mnou sedmiletý zdravý, šikovný, chytrý kluk,“ dodává.

Loni se v České republice předčasně narodilo 8300 dětí. Vybavení českých porodnic se sice zastavilo v 90. letech minulého století, úmrtnost novorozenců se přesto v porovnání se světem stále drží na nejnižších příčkách.

Květa Moravcová, Kristina Winklerová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme