Po Fellinim bude s fontánou di Trevi spojeno také jméno návrháře Lagerfelda

Snad kdokoli, kdo přijede do Říma a zastaví se u slavné fontán di Trevi, pro štěstí do ní hodí minci. Římská radnice je pak vyčistí a věnuje na charitu. Jedna z nejnavštěvovanějších dominant italské metropole ale teď taky potřebuje kvůli rekonstrukci štědrého dárce. A nebyl by to Řím, aby se nenašel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fontána di Trevi | Foto: Jan Rosenauer

Těžko říct, jestli když Federico Fellini natáčel v Římě svůj film Sladký život, tušil, že i díky jeho snímku se z fontány di Trevi stane jedna z nejnavštěvovanějších dominant italské metropole. Snad každému filmovému fandovi se vybaví scéna, ve které se Anita Ekberg brodí ve fontáně di Trevi a láká Marcella Mastroianniho.

A zatímco je Felliniho Sladký život nesmrtelným, o fontáně di Trevi se to říct nedá. Právě davy lidí a mince, které do fontány pro štěstí vhazují, totiž barokní skvost ničí. Odborníci už nějaký čas bijí na poplach: jedna z římských dominant potřebuje generální opravu. A byli vyslyšeni.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fontána di Trevi potřebuje rekonstrukci, sponzora našla v módním návrháři Lagerfeldovi

Osud fontány di Trevi teď bude spjatý s dalším slavným mužem, a sice s módním guru Karlem Lagerfeldem.

„Myslím, že jeho skvělý nápad a skvělý projekt. Tato fontána je stejným symbolem Říma jako Colosseum a chrám svatého Petra,“ říká Lagerfeld.

Módní dům, jehož je kreativním ředitelem, na opravu věnuje přes dva miliony eur, tedy asi 56 milionů korun. Díky tomu se logo luxusní značky objeví na lešení. A zatímco jeden by se nad tímto způsobem reklamy pohoršil, starosta Říma v těžkých ekonomických časech právě tuto pomoc vítá a módní značku označil za nového patrona umění.

Oprava by měla podle odhadů trvat zhruba 20 měsíců. Turisté se ale bát nemusejí. Fontána di Trevi zůstane pod lešením vždy jen z jedné třetiny. A nepřijdou ani o svou další výsadní tradici, kterou umocnil v roce 1954 i americký film Tři mince ve fontáně: vhodit přes rameno do barokní pýchy minci. Legenda totiž tvrdí, že když do fontány di Trevi vhodíte nějaký ten stříbrňák, v budoucnu se do Říma znovu vrátíte.

Lubica Bergmanová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme