Kanada 6:1 Česko

Poblíž španělského Madridu vyroste centrum zábavy a hazardu Eurovegas

Eurovegas je název projektu obrovského centra zábavy a hazardu na způsob amerického Las Vegas v Evropě. Postavit se má v nejbližší době ve španělském Madridu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré Las Vegas | Foto: Miroslav Konvalina

Eurovegas je velký projekt kasín, restaurací, hotelů a golfových hřišť. Komplex o rozloze 750 hektarů se má začít stavět už koncem tohoto roku v Madridu.

Za projektem stojí kontroverzní americký magnát Sheldon Adelson. Po několikaměsíčních jednání se miliardář dohodl s madridskou regionální vládou a k výstavbě dostal zelenou.

Podnikatel Adelson plánuje do projektu investovat 17 miliard eur a postupně v něm zaměstnat na 260 tisíc lidí. Přesto má ve Španělsku také spoustu odpůrců.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu Eurovegas mluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice Českého rozhlasu Lubica Zlochová.

Kritici projektu se obávají, že makrokasína přinesou Španělsku nejen zábavu, ale i organizovaný zločin, prostituci a obecně porušování zákona.

Proti jsou i ekologové, protože zatím jde o velkou a nedotknutelnou plochu, která se má celá zastavit. A intelektuálové si myslí, že to není typ projektu, kterým by se měl Madrid v Evropě proslavit.

Madridská regionální vláda má opačný názor. Magnátovi vyšla maximálně vstříc, politici neváhali změnit legislativu podle přání amerického podnikatele.

Od madridské vlády dostane spoustu výhod, daňových úlev a zpět daň z příjmů hry. Ta se nyní pohybuje mezi 22 až 45 procenty, v okamžiku otevření Eurovegasu bude jen 10procentní.

„Adelson by měl mít i výjimku při kontraktaci personálu, aby mohl mimo jiné zaměstnávat i cizince, hlavně mimoevropské. Zřejmě má úmysl sem přivést Asiaty, kteří budou pracovat za nižší platy,“ říká spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Lubica Zlochová.

V kasínech se bude moci i kouřit, přestože ve Španělsku platí protikuřácký zákon. Přístup mají mít i mladiství a ti, kteří jsou na hracích automatech závislí.

Ľubica Zlochová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme