Počty nemocných rakovinou u nás neklesají, Liga proti rakovině znovu objíždí města

Nekouřit, hýbat se a jíst méně tučnou stravu - recept na zdraví je stále stejný. Přesto počty lidí s takzvanými civilizačními nemocemi neklesají. Hodně pacientů bojuje i s rakovinou - nejčastěji tlustého střeva a plic. Dnes už tradiční putovní výstava Ligy proti rakovině se to snaží změnit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herečka a moderátorka Mahulena Bočanová

Herečka a moderátorka Mahulena Bočanová | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Když se řekne Liga proti rakovině, většině z nás se vybaví sbírka pro nemocné. Rok co rok kupujeme žlutý kvítek měsíčku lékařského a doufáme, že se nám rakovina vyhne.

„Je to věc, která se týká všech, ať už jsou to rodiče, prarodiče, může to být kdokoli. To, že je mi teď dvacet, neznamená, že mi za chvíli nebude čtyřicet a nebudu to řešit,“ říká mi dvacetiletá Bára, která se přišla podívat na zahajovací den putovní výstavy Ligy proti rakovině. Po chvíli ale přiznává, že kouří 3 až 4 cigarety denně a přestat se jí nechce.

„Já to beru tak, že chemikálie jsou stejně všude kolem nás. O tom, že bych přestala kouřit, zatím neuvažuju, na něco umřít musím.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Za pracovníky Ligy proti rakovině se s mikrofonem vydala Květa Moravcová

Snad nejhorší pozici má Česká republika v počtech nemocných rakovinou tlustého střeva, která je hlavním tématem letošní sbírky Ligy proti rakovině. Předsedkyně ligy Michaela Fridrichová neskrývá ironii.

„U toho kolorektálního karcinomu jsme se teď posunuli na šesté místo v Evropě. Ale když se to přepočítá na počty obyvatel, jsme skutečně hvězdy. Pokud je před námi třeba Německo s devadesáti miliony obyvatel, a my jsme těsně za ním s deseti miliony, přepočítáno na sto tisíc jsme opravdu krásně na prvních místech.“

I proto Liga proti rakovině podporuje výzkumy, jejichž výsledky by mohly pacientům pomoci. Z letošní sbírky podpořila například nanotechnologie, které by mohly nemocným ulevit při chemoterapii a rakovinu snadněji léčit.

„Když uzavřeme i současně používané léčivo do nanotransportéru, tak se sníží toxicita léčiva. Je to, jako kdybyste měla vagon a v něm nálož, kterou dovezete na místo určení, a pak ten vagon vyhodíte do povětří,“ vysvětluje René Kizek z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně s tím, že nanotechnologie můžou pomáhat i proti jiným nemocem, než je rakovina.

Výzkum je ale stále na začátku, a tak nám nezbývá, než začít brát varování lékařů vážně.

Květa Moravcová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme