Podle japonských vědců souvisí plešatost s vyšším výskytem srdečních chorob

Muži s pleší mají další důvod, proč více dbát na zdravý životní styl. Japonští vědci na vzorku 37 tisíc mužů dospěli k závěru, že plešatí muži mají o třetinu vyšší riziko potíží se srdcem. Nicméně výzkumníci připouštějí, že absence vlasového porostu představuje pro srdce menší riziko než třeba obezita nebo kouření.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tým odborníků našel další gen pro plešatost... (ilustrační foto)

Tým odborníků našel další gen pro plešatost... (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Ačkoli se muži všemožně snaží předejít plešatosti, mají vedle toho řadu způsobů, jak ovlivnit zdraví svého srdce. Stačí přestat kouřit, udržovat si ideální váhu, mít dostatek pohybu a hlídat si krevní tlak a cholesterol,“ upozornila rozhovoru pro BBC Doireann Maddock z British Heart Foundation.

Problém vztahu plešatosti a srdečních chorob není okrajový, uvážíme-li, že do padesátky přijde o vlasy, alespoň z části, polovina mužů, v sedmdesáti letech už ubývající kštice trápí 80 procent mužů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O souvislosti plešatosti se srdečními chorobami mluvil na Rádiu Plus Petr Arenberger, předseda České dermatovenerologické společnosti

Podle profesora Petra Arenbergera, předního českého dermatologa, nelze spojitost mezi množstvím vlasů a stavem srdce hledat u každého muže.

„Na druhou stranu ztráta vlasů mužského typu, androgenetická alopécie, je závislá na aktivitě hormonů, které muži tvoří, na rozdíl od žen, ve velkém množství. Tyto hormony jsou schopny urychlovat arteriosklerózu. Proto také muži mnohem dřívějším věku trpí třeba onemocněními, jako je kornatění tepen, a to nejen na dolních končetinách, ale také v srdci, a s tím souvisejícím infarktem myokardu,“ říká Arenberger a pokračuje:

„Proto s tím může ubývání vlasů souviset, protože stejně tak jako dochází ke kornatění tepen, tak zároveň dochází k poškozování vlasových folikul. Ale nejen zvýšenou hladinou mužských pohlavních hormonů, ale někdy jen vnímavostí k normální hladině mužských pohlavních hormonů.“

Jak srdce, tak kvalitu vlasů ovlivňují také zánětlivé procesy v těle, jako je třeba lupénka nebo atopický ekzém, které zvyšují riziko možnosti předčasného úmrtí na koronární choroby.

Dana Votýpková, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme