Podle několika studií hrozí mužům za padesát let absolutní neplodnost

Několik světových studií napříč zeměkoulí tvrdí, že okolo roku 2065 bude mužský spermiogram, který ukazuje množství kvalitních spermií v ejakulátu, nulový.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oplodnění lidského vajíčka | Foto: Free Digital Photos

„Ještě za dob mých studií byla norma spermií v jednom mililitru osmdesát milionů. Dnes podle poslední klasifikace z roku 2010 je norma 15 milionů v jednom mililitru,“ uvádí lékař zlínské kliniky reprodukční medicíny David Rumplík.

Vědecký svět pracuje na alternativních řešeních. Odborníci se jistě vrhnou do výzkumu léků, které dokážou spermie znovu povzbudit k činnosti. Jednou z cest je podle Rumpíka také takzvaná umělá spermie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na mužskou neplodnost se zaměřil reportér Pavel Sedláček

„Spermie je pouze nositel genetické informace. Pokud se nám podaří vzít jádro z nějaké buňky a vložit ho do vajíčka ženy a oplodnit ji tímto jádrem, tak vlastně spermii potřebovat nebudeme. Bohužel se pak může stát muž nepotřebným tvorem,“ uvažuje.

Je zřejmé, že stále častějším způsobem vypořádání se s nelichotivou vizí bude zamražení spermií.

Druhou možností také může být nový trend šířící se ze Spojených států amerických, kde je stále častěji součástí předmanželské smlouvy i vyšetření muže, zda je schopen mít děti.

Pavel Sedláček, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme